Muhabbet Kuşları Yıkanır Mı?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Muhabbet kuşlarınızın daha sağlıklı olabilmesi için kendi özel ihtiyaçlarına ve tercihlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Evinizde beslediğiniz bu küçük dostlarınız genel anlamda çok fazla banyo yapmaya ihtiyacı yoktur. Muhabbet kuşunuz su dolu kap ile üzerinizi ıslatmaya çalışıyor ise bu onun banyo istediğinin bir işareti olabilir.

Farklı nedenlerden dolayı nadir olarak suya ve banyoya ihtiyaç duyan muhabbet kuşlarını banyo yaptırmak istiyorsanız hoşlandığı banyo türünü bulabilmek için deneme ve yanılma yöntemini kullanabilirsiniz.

Banyo kaplarını kullanarak kafesin kenarına asabilir, içerisine yerleştirebilir veya kafesin dışına bırakabilirsiniz. Böylelikle kendi istediği zaman suyun içerisine girerek rahat bir şekilde banyosunu yapmaya başlayabilirsiniz. Kabı doldururken çok fazla su ilave etmemeye de özen gösterin. Aşırı su muhabbet kuşlarının banyo yapmadan korkmasına yol açabilir.

Muhabbet Kuşları Hangi Yöntemler ile Yıkamalı?

Spreyler kullanarak muhabbet kuşunuza 2-3 defa sıkarak da banyo yapmasını sağlayabilirsiniz. Ancak sprey kullanırken doğrudan kuşunuza sıkmak yerine yukarıdan aşağıya doğru üzerine gelecek şekilde uzaktan sıkmalısınız. Hapşırma gibi tepkiler veren bir muhabbet kuşunuz var ise su damlalarının aşırı ince olmasından şikayet ediyor demektir. Bu durumu çözebilmek için farklı bir kalın uçlu sprey kullanmayı deneyebilirsiniz.

Muhabbet kuşunuzu yıkamak için en iyi mevsim ise yaz mevsimleridir. Kış aylarında yıkama işlemi yapmanız çok fazla tavsiye edilen bir davranış değildir. Havaların sıcak olduğu günlerde bu yöntemler ile muhabbet kuşlarınızı yıkayabilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR