Muhabbet Kuşlarına Hangi Meyve ve Sebzeler Verilebilir?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Muhabbet kuşlarının da kuş yemi dışında sebze ve meyvelere ihtiyacı vardır. Gaga ve tüy sağlığı için dengeli bir şekilde verilebilen sebze-meyve öğünleri muhabbet kuşunuzun daha sağlıklı olmasını sağlar.

Muhabbet kuşlarına verilen tane yemler besleyicidir fakat doğru ölçülerde meyve sebze de verilebilir. Muhabbet kuşunun sağlıklı olmasını sağlayan bu besinlerin içerdiği vitamin ve mineraller onları hastalıktan koruma konusunda yardımcı olur.

Muhabbet kuşlarına verilebilecek meyveler

Armut, muz, elma, çilek gibi meyvelerdir. Kendiniz için ayırdığınız armutun kabuğundan ya da kendisinden kuşunuza vermenizde hiçbir sakınca yoktur. Ancak kabuğunu verecekseniz meyvenin iyice yıkandığından emin olmanız gerekir.

Muhabbet kuşların en sevdikleri yiyecek belki de yeşil sebzelerdir.

Sebzeleri severek yiyen muhabbet kuşları için besin kaynakları

Brokoli, havuç, marul ve salatalıktır.

Bu sebze ve meyvelerin yanı sıra maydanoz gibi sebzeleri muhabbet kuşunuza vermekten kaçınmalısınız. Çünkü maydanozun yaprakları kuşun yutağı yapışabilir ve boğulmasına neden olabilir.

Bu sebze ve meyveleri günlük hayatınızda yemekleriniz için kullandığınızda, kestiğinizde ya da haşladığınızda kuşunuzla paylaşabilirsiniz. Bu hem onu mutlu edecektir hem de severek tüketecektir. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bu besinleri fazla vermemenizdir.

Herhangi bir ishal, durgunluk, kabarma gibi belirtiler görürseniz yiyecek vermeyi kesmeli, muhabbet kuşunuza su içirmeye teşvik etmelisiniz. İshal devam ederse en kısa sürede veteriner hekiminize danışmalısınız.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR