Muhabbet Kuşlarında İshal Belirtileri ve Tedavisi

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Muhabbet kuşu besleyenlerin en fazla karşılaştığı hastalıklar arasında ishal yer alıyor. İshal, anüs ve çevresinde yer alan dışkının bulaşması durumunda anlaşılabilen bir hastalıktır. Sıvı olan dışkılar muhabbet kuşlarının ishal olduğu anlamına gelmez. Dışkının yeşil renkli olan kısmı normal ve beyaz olan kısmı sıvı ise kuşunuzda böbrek problemi olabilir.

İshal aynı zamanda pek çok farklı sebepten dolayı meydana gelebilir. Bazı ishal hastalıklarının tedavisi son derece kolay olabilirken bazılarının tedavisi çok zor olabilir. Muhabbet kuşunuzun ishal olduğunu düşünüyorsanız ilk önce onu yakından izlemeli ve hareketlerini dikkatlice takip etmelisiniz. İshal sıradan bir sindirim problemi kaynaklı ise anüs çevresine dışkı bulaşması ile tespit edilebilir. Bu tür ishalin tedavisi genellikle kolay olabilmektedir.

Muhabbet Kuşlarında İshal Tedavisi Nasıl Olur?

İshal ile birlikte muhabbet kuşunuzda kusma, gaga ve göz çevresinde nemlenmeler meydana geliyor ise ciddi bir hastalık ya da enfeksiyondan şüphelenilebilir. Bu durumda kuşunuzu karantinaya almak ve diğer muhabbet kuşlarından uzak tutmanızda yarar olacaktır. Çünkü bu tür ishal hastalıkları genellikle bulaşıcı etkiye sahiptir.

Ciddi bir enfeksiyon problemi veya basit bir sindirim sorunu bile olsa ishal kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. İshal olan kuşların ihtiyaç duyacağı en temel şey ise sıcaklıktır. Kuşunuzu ideal sıcaklık değeri olan 26 derecede tutmalı ve iyileşene kadar o sıcaklıktan uzak tutmamalısınız. Ayrıca yapabileceğiniz kafes temizliği de kuşunuzun ishalinin tedavisinde etkili olacaktır. Kafes tedavisinde taze yem ve temiz su koymayı da unutmamalısınız.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR