Muhabbet Kuşlarında Nezle Belirtileri Nelerdir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Muhabbet kuşları nezle olduğu zaman bunu kolay birtakım yöntemler ile anlayabilirsiniz. Hastalık kısa süre içerisinde belirtilerini bariz bir şekilde göstermeye başladığı için teşhisi ve tedavisi de kolay olabilmektedir.

Muhabbet kuşlarında ortaya çıkan nezle rahatsızlığı sebepleri arasında ilk olarak ani ısı değişimleri bulunmaktadır. Sıcaklık ve iklim değişiklikleri muhabbet kuşlarının kolay bir şekilde nezle olmasına yol açar. Nezle olan kuşların bağışıklık sistemi de zayıflayabilir. Bu yüzden muhabbet kuşunuz mikroplara ve diğer hastalıklara karşı savunmasız hale gelebilir.

Temizlenmemiş kirli suluk, yemlik ve uzun süredir bekleyen sebze ve meyveler üzerinde de kolay bir şekilde bakteri üreyebilir. Bu tür durumlardan dolayı da muhabbet kuşlarınız hastalanabilir.

Muhabbet Kuşlarında Nezle Belirtileri

Nezle olan muhabbet kuşlarında farklı belirtiler ortaya çıkabilir. İnsanlarda olduğu gibi muhabbet kuşlarında da nezlenin ilk belirtisi halsizliktir. Muhabbet kuşlarının bazısı ise enerjilerini hiçbir şekilde kaybetmeden yaşayabilirler.

Nezlenin bir diğer önemli belirtisi ise halsizlik ile birlikte iştahsızlıktır. Kuşlar halsiz oldukları zaman tüylerini kabartarak hareketsiz bir şekilde uyuklamaya başlarlar.

Nefes darlığı nezlenin ilerleyen dönemlerinde muhabbet kuşlarında görülebilir. Bu tür dönemlerde kuşunuzun göz etrafı biraz nemli gözükebilir. Göz çevresindeki tüylerin nemli olması tüylerin döküldüğü hissine kapılmanıza yol açabilir.

En ileri nezle seviyelerinde ise kuşunuz ufak bir şekilde hapşırmaya başlayabilir ve burnunda akıntı meydana gelebilir. Hastalık bu evreye ulaşmadan önce mutlaka uzman bir veteriner hekime götürmeniz gereklidir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR