Muhabbet Kuşlarında Stres Belirtileri ve Nedenleri

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Muhabbet kuşları insanlara karşı yakın ve sıcak tavırları ile tanınırlar. Son derece oyuncu ve mutlu olan muhabbet kuşları kafes ortamında hayatlarını sürdürebilen ve kolay bir şekilde uyum sağlayabilen kuşlardır. Sağlık durumları çok fazla bozulmayan bu tür kuşlar dayanıklı ve canlıdırlar. Fakat bu kuşların tüm sağlığını bozabilen ve eğitimlerini olumsuz yönde etkileyen stres faktörü bulunmaktadır.

Muhabbet kuşlarının dişi olanları erkek muhabbet kuşlarına göre daha fazla strese girebilirler. Bu yüzden erkek muhabbet kuşları daha stressiz ve cana yakın gözükebilirler. Erkek olanların fazlasıyla meraklı olmaları ve çevrelerine karşı daha çabuk uyum sağlayabilmeleri bu sebeplerden dolayı kaynaklanmaktadır. Ancak bu durum erkeklerin stres yaşamayacağı anlamına gelmez. Eğer kötü bir bakım yaparsanız muhabbet kuşlarının erkek olanları da stres yaşayabilirler.

Muhabbet Kuşlarında Stres Belirtileri

Her zamankinden daha az yem yemek, iştahsızlık, kafesin zemininde yer alan örtüyü veya gazeteyi sürekli olarak bozmak, hareketsiz tavırlar ve kafesteki yemi dağıtma gibi huylar muhabbet kuşlarınızın stres altında olduğunu sizlere gösteren davranışlardır.

Strese bağlı olarak muhabbet kuşlarında pek çok farklı sorun meydana gelebilir. Stres muhabbet kuşlarının bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve iştahsızlığa yol açabilir. Daha az yem yiyen muhabbet kuşlarınız gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayamayacak hale gelebilirler.

Stres ile birlikte korku da geleceği için kuşunuz sizden fazlasıyla ürkebilir. Bu durum onunla oyunlar oynamanıza ve onu eğitmenize engel teşkil edebilir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR