Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökme Tedavisi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Tüy dökümü kuşlar için normal bir süreç olsa da bazı sebeplerden dolayı muhabbet kuşları tüy döküm zamanları dışında da tüy dökebilir. Kimi zaman tüy dökümü geciken kuşlarda bu süreç sağlıksız tüylerin habercisi olarak görülebilir. İlerleyen zamanlarda bu tüylerin uçları bakımsızlaşır ve siyaha yakın bir renge dönüşür.

Tüy dökümlerinin başlıca sebebi aminoasit ve mineral eksikliğidir. Beslenme eksikliği yaşayan muhabbet kuşları bu aminoasitleri ve mineralleri almadığı zamanlar sağlıklı görünmezler ve tüyleri matlaşır.

Bir diğer sebep ise kuşların içinde bulunduğu stres olarak görülebilir. Stresli ortamlar kuşlar için yalnızca tüy dökümü değil; deri dökülmesi, yolunması ve hatta ölüme kadar gidebilen bir çok problemin sebebidir. Özellikle petshoplarda ya da kuş gösterim alanlarında sergilenen kuşlar sıkışık bir düzende, suni parlak ışıklar altında oldukça strese girerler. Bu durumdayken ya birbirlerinin tüylerinin yolarlar ya da tüy dökümü gerçekleşir.

Tedavi Yöntemi Nedir?

Eğer kuşunuz kalabalık kafeste olmasa da kuş döküm zamanları dışında tüy döküyorsa, kanatlı bakımından anlayan bir veteriner ile görüşmenizde fayda olacaktır. Erken bir müdahale kuşunuzun eski parlak tüylerine kavuşmasına yarayacağı gibi, geç kalınan bir tedavi kuşunuzda büyük problemlere yol açabilir.

Muhabbet kuşu tüy dökümünde nedenlerin titizlikle saptanması ve tedavi yönteminin bu yönergede olması gerekmektedir. Bakım ve beslenme tedavide etkin rol oynadığı için öncelikle bu koşulların değişmesi gerekmektedir. Daha sonra gerekirse kafesi ve yaşadığı ortamda da bir takım değişiklikler yapmak gerekebilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR