Muhabbet Kuşlarında Tüy Yolma Hastalığı

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Bilindiği üzere kuşlarda görülebilen tüy dökülmeleri yalnızca dökülme olarak değil çeşitli sebeplerle tamamen derisi gözükene kadar yolunmuş da olabiliyor. Eskiden yalnızca papağanlara özgü sanılan bu kendini yolma durumu aslında daha çok muhabbet kuşu ve sultan papağında görülmektedir.

Muhabbet kuşları sosyal hayvanlar olduğu için onlarla ilgilenmediğinizde, yalnız kaldıklarında strese girerler. Bu onları depresyona sürükleyebileceğinden ya kuşunuzla derhal ilgilenmeye ve onun can sıkıntısını gidermeye çalışın ya da muhakkak onun yanına bir eş alın.

Eş alacağınız zaman ise zaten ruhsal olarak çökmüş kuşunuzun eşi reddetme olasılığını da düşünün. Bu yüzden kuşu alacağınız yerde 5 dk. kadar kafesin içinde zaman geçirmesine izin verin, o eşini seçecektir.

Tüy Yolmanın Sebepleri Nelerdir?

Kuşunuzda kendine zarar veremeyeceği bölgelerde yoluk var (örneğin kafasında) bilin ki bunu başka bir kuş yapmıştır. Bu durumda bu kuşları ayırmanız gerekecektir. Tabi ki kısa zamanda tüylerin tekrar uzaması için çeşitli vitaminler ve özel besinler kullanmanız gerekecektir.

Bir diğer yolunma sebebi ise deri hastalığıdır. En yaygın görülen deri hastalığı olan egzamada, bölge sürekli kaşındığı için ve kuş bunu engelleyemediği için kısa süre içinde o bölge kelleşir ve bölgesel yoluklar oluşur. Egzamada deri pullu gözükeceğinden teşhisi oldukça kolaydır. Böyle bir durumda kaldığınızda kanatlı bakımından anlayan uygun bir veteriner ile tedavi hakkında konuşmalı ve ilaçlara başlamalısınız.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR