Muhabbet Kuşlarında Tüy Yolma Nedenleri ve Tedavisi

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Tüy yolma özellikle papağan türü kuşlarda görülen bir sorundur ve muhabbet kuşu da aslında küçük bir papağan türü olduğu için bu güzel kuşlarda da tüy yolma sorunu ile karşılaşılabilir. Hatta muhabbet kuşlarında tüy yolma bazen öylesine ciddi boyutlara ulaşabilir i kuşun vücudunda hemen hiç tüy kalmayabilir.

Bunun nedeni psikolojiktir

Muhabbet kuşunuz tüylerini yolmaya başladıysa bunun altında yatan neden büyük olasılıkla psikolojiktir. Yaşam alanından memnun olmayan, uzun süre yalnız bırakılan ve yalnız yaşayan muhabbet kuşlarında tüy yolma sorunu ile karşılaşılma riski oldukça yüksektir. Ancak yine de bu sorunun altında herhangi bir fiziksel etken de olabileceğini göz ardı etmemek ve mutlaka bir veteriner hekime başvurmak gerekir.

Veteriner hekim size yol gösterecektir

Muhabbet kuşunuzu veteriner hekime götürdüğünüzde hekim bu sorunun çözümü konusunda size yol gösterecektir. Genellikle kuşa bir arkadaş almak, yaşam alanını yani kafesinin koşullarını düzeltmek, sıkılmasını engellemek için kafese oyuncalar koymak bu sorunu ortadan kaldırmakta etkilidir.

Başka kuşun tüyünü de yolabilir

Bazı muhabbet kuşlarındaysa kendi tüylerini değil diğer kuşların tüylerini yolma davranışı görülebilir. Özellikle kafasında kelleşme olan kuşlar söz konusu olduğunda buna neden olan genellikle kafesteki diğer kuşun kafa tüylerini yolmasıdır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda da yapılacak en doğru şey tabi ki kuşları veterinere götürmek ve sorunun çözümü için veteriner hekim ile birlikte hareket etmektir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR