Muhabbet Kuşlarında Uyku Problemi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kuşlar özellikle geceleri kafeslerini adeta devirmek istercesine bir oraya bir buraya çarparak hem kendini hem de sizi uykunuzdan mahrum bırakabilir. Bu gibi durumlarda kuşların yaralanması işten bile değildir. Özelikle sabaha karşı saatlerde bu hareketlenmeleri yaşayan kuşlar bir tehlike sezinlemiş gibi uçmaya çalışırlar.

Muhabbet kuşlarının yaşadığı bölgede, kafesin içinde bulunduğu ortam onlar için çok önemlidir. Özellikle ışık onların uyku düzenlerinin ve günlerin vakit algısını kolaylıkla bozar. Sürekli ışığa maruz kalan bir muhabbet kuşu akşamı sabah zannederek hareketlenir, sabahları da derin uykulara girebilir. Her seferinde ise bu uykular kesik kesik ve düzensiz olacaktır.

Uyku Problemi Nasıl Önlenir?

Yorgunluğunu alamayan huzursuz kuş ise aniden uyanarak stresli haller gösterebilir. Her ne kadar kafesin telleri olsa da o bunu anlamayacak ve bir kısır döngü yaratacaktır. Çünkü kuşlar için bu tip algılar öğrenilmez ve öğretilmez. Yalnızca şuursuz bir şekilde hareket ederler ve ortamın uygunluk kazandığı ana kadar da devam ederler.

Uyku problemi çeken muhabbet kuşları için öncelikle uygun ortam hazırlanmalı ve çevresinde onu rahatsız edecek nesne ve nesnelerin olmamasına özen gösterilmelidir. Mümkün olduğunca gün ışığından yararlanmasını sağlamalı ve suni ışıklardan özellikle akşam saatleri uzak tutmalısınız.

Doğrudan gözüne yansıyan ve yanıp sönen ışıklar muhabbet kuşlarını son derece rahatsız edeceği için, kuşunuzun bulunduğu ortamlarda stabil ve loş ışıkları tercih edin. Uyku saatlerinde ise muhabbet kuşunuzun üzerini örterseniz daha sağlıklı bir uyku garanti etmiş olursunuz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR