Muhabbet Kuşlarını Ele Alıştırma Nasıl Yapılır?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Muhabbet kuşları sahiplerini son derece seven ve onlara kolay alışabilen kuşlardır. Sıcak kanlı yapıları ile tanınan muhabbet kuşları sahipleri ile yakın arkadaş olmayı çok severler. Taklit yetenekleri de yüksek olan muhabbet kuşları insanların seslerini taklit etmeye bayılırlar.

Eğitiminize başlamadan önce eğer ilk defa muhabbet kuşu besliyorsanız yavru bir muhabbet kuşu sahibi olmanız daha iyi olacaktır. Yetişkinlik durumunda olan muhabbet kuşlarının eğitimleri biraz daha zorlayıcı olabilir. Muhabbet kuşunuzu elinize alıştırabilmek için onu kafes dışına alışana kadar çıkartmamanız gerekiyor.

Kafesinde yaşayan muhabbet kuşunuz ile arkadaş olmak istiyorsanız ilk önce onun güvenini kazanmanız gerekiyor. Evinize yeni aldığınız muhabbet kuşunuz sizin mekanınızı ve sizi tanıyana kadar ona gerekli süreyi tanıyın ve çok fazla onu zorlayabilecek hareketler yapmayın.

Ani Hareketler Tehlikeli Olabilir

Size ve mekana alıştıktan sonra muhabbet kuşunuz için el eğitimi vermeye başlayabilirsiniz. Elinize alıştırma sürecinde yavaş hareketler etmeli ve elinizi doğrudan onun üzerine götürmemeniz gerekiyor. Burada işinize yarayabilecek en iyi şey yem vermek olabilir.

Avcunuza alabileceğiniz ufak bir parça yemi muhabbet kuşunuza eliniz ile yedirdikten sonra sizi ve elinizi tanımasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle aranızdaki güven bağı da güçlenmiş olur.

Ani hareketler kesinlikle uzak durmanız gereken hareketlerdir. Herhangi bir şekilde ani hareket yapmamanız gereklidir. Kafesin içerisine elinizi soktuğunuz zaman hareketsiz bir şekilde muhabbet kuşunuzun elinize kendi kendine gelmesini beklemeniz ve sabretmeniz gerekebilir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR