Muhabbet Kuşlarının Yaşı Nasıl Anlaşılır?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Muhabbet kuşunuzun tam olarak hangi tarihte doğduğunu bilmiyorsanız kuşunuzun yaşını doğru bir şekilde tahmin edebileceğiniz bazı ufak tefek ipuçlarını takip etmeniz yeterli olacaktır. Muhabbet kuşlarında yaş tespitinin yapılabilmesi için farklı yöntemlere başvurabilirsiniz. Kuşunuzun tüyleri, renkleri ve iris halkası rengi gibi noktalar yaş öğrenmede işinize yarayabilecek noktalardır.

Muhabbet kuşların ilk doğdukları andan erişkinlik sürecine kadar alınlarında siyah çizgiler taşırlar. Erişkinlik dönemine gelindiğinde bu çizgiler çok hafif bir şekilde kaybolur. Bu bölgedeki siyah çizgiler açık renkli bir hale gelmeye başlamış ise muhabbet kuşlarının erişkin olduğu söylenebilir. Erişkinlik dönemi ise muhabbet kuşlarında 5 ile 6 aylıkken başlar. Böylelikle kuşunuzun 5 aylık altında veya üstünde bir yaşa sahip olmadığını anlayabilirsiniz.

İris Rengi ile Yaş Tespiti

İris rengi bir diğer önemli noktadır. Kuşların iris renkleri 0 ile 4 aylık süreç içerisinde siyah renkli olur. Büyüdükleri süre boyunca ise bu renkte ufak tefek açılmalar başlar. 4 ile 6 aylık olanlarda bu renk koyu gri, 6 ile 8 aylık olanlarda açık gri ve 8 aydan büyük olanlarda ise bu renk beyaz olarak ortaya çıkar.

Muhabbet kuşlarının genç ve erişkinlik dönemlerini bu tür noktalara dikkat ederek tahmin edebilirsiniz. Daha büyük yaşlara ulaşmış kuşlarda ise ayrım için profesyonel kişilere ihtiyacınız olabilir. Ayak pulları, genel dış görünüm ve ötüş gibi noktalar yaş belirlemede etkili bir rol oynar.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR