Muhabbet Kuşu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Türkiye’de büyük bir ilgi görmekte olan muhabbet kuşları, sahipleri tarafından alındıktan sonra kısa bir süre sonra hastalanarak hayatını kaybedebiliyor. Yeni kuş sahiplerinin bu tür durumlar ile karşılaşmaması için seçim aşamasında da bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

Muhabbet kuşlarınızı alırken ilk olarak yavru kuşların tüye girme gibi bir sorun olmayacağı için tüylerinin matlaşmış, bölgesel olarak dökülmüş veya düzensiz olarak yerleşmemiş olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Yavrularda bu tür detaylar gözünüze çarpıyor ise o kuşun enfeksiyon olma riski yüksek olacaktır.

Yetişkin muhabbet kuşlarında ise tüyler mat olduğu için kuşun yaşlı olma ihtimali göz önünde bulundurulur. Bölgesel olarak dökülen tüyler ise yaşlı muhabbet kuşlarında hastalık belirtisidir. Bu sebeple kuşunuzun sağlık durumunu öğrenebilmek için tüylerine bakmayı deneyebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Seçerken Gaga ve Ayaklar Nasıl Olmalı

Yavru muhabbet kuşlarının gagaları yeni geliştiği için olduklarından daha sağlıklı görünebilirler. Ayrıca ayakları da gelişmeyen yavru kuşların ayak bölgeleri pürüzsüz ve pullanmamış olmalıdır. Aksi takdirde kuşta mantar gibi hastalıklar olabilir.

Yetişkin hale gelmiş olan muhabbet kuşlarında ise gaga ve ayak yapısının düzenli olması herhangi bir bozukluk olmamasına dikkat edilmelidir.

Bu tür detaylar ile birlikte yavru veya yetişkin muhabbet kuşlarının hareketli ve canlı olmasına özen gösterilmelidir. Sürekli uyuyan ve hareket edemeyen muhabbet kuşlarının ciddi sağlık sorunları olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurun.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR