Muhabbet Kuşu Sesleri Ne Anlama Geliyor?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Evlerin vazgeçilmez neşe kaynaklarından olan muhabbet kuşlarının çıkarttığı her bir ses aslında özel ve ayrı anlamlar taşıyor. Gelin bu seslere birlikte göz atalım.

Goygoycu Ötüşler

Muhabbet kuşları genellikle en fazla bu sesleri çıkartırlar. Bu tür sesler muhabbet kuşunuzun rahat ve güvende hissettiği zaman çıkarttığı seslerdir. Muhabbet kuşları aynı zamanda uyku öncesinde de bu sesleri çıkartırlar.

Tiz Ciyaklama Sesleri

Muhabbet kuşunuz tiz bir şekilde bu sesleri çıkartıyorsa korkmuş olabilir. Bu sesin çıkartılmasındaki bir diğer sebep ise onların sizden ilgi beklemesidir. Kendilerini değersiz ve ilgisiz hissettikleri zaman tiz bir ciyaklama sesi çıkartmaya başlarlar.

Islık Çalma

Muhabbet kuşunuz yaşam alanında kendisini güvende ve huzurlu hissediyorsa bu sesi duymaya başlarsınız. Güneşin doğuşu ve batışı gibi anlarda da muhabbet kuşları bu tür sesler çıkartabilirler. Aynı zamanda bu ses muhabbet kuşlarının sahibiyle iyi geçindiğini de gösterir.

Heyecanlı Babacık Sesi

Halk arasında “babacık” olarak adlandırılan bu ses çıkartılırken kuşlar başını aşağıya ve yukarıya doğru sallarlar. Bu hareket onların memnun olduklarını belirten bir harekettir.

Taklitçi Sesler

Belirli frekanstaki sesleri uzun bir süre dinledikten sonra taklit edebilen muhabbet kuşları cep telefonu melodilerini ve evinizdeki sesleri birebir taklit etmeye çalışırlar. Bu tür taklit sesleri muhabbet kuşlarının doğal yetenekleri arasındadır. Kuşunuzun daha çok taklit yeteneğini geliştirmek istiyorsanız onunla çok fazla ilgilenmeniz gereklidir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR