Muhabbet Kuşum Çok Hareketsiz Neden Olabilir?

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Muhabbet kuşları normal şartlar altında çok hareketli ve çevik kuşlardır. Bitmek tükenmek bilmeyen enerjileri ile bazen sahiplerini bile yorabilirler. Muhabbet kuşunun hareketlerinde azalma olduğunu ve kuşun durgunlaştığını görmek bir sorundan kaynaklanabileceği için diğer semptomları ya da davranış değişikliklerini dikkatle incelemek gerekir.

Eğer muhabbet kuşunuz kafesinde uzun süre hareketsiz kaldıysa, eskisi gibi ötmüyorsa, uyuşukluk görülüyorsa ve uçma isteğini kaybetmiş gibi gözüküyorsa muhabbet kuşunuzda bir sorun olabilir.

Beslenme Yetersizliğine Dikkat!

Muhabbet kuşlarındaki hareketsizliğin en yaygın sebeplerinden biri ise, beslenme yetersizliğidir. Yeterli beslenemeyen muhabbet kuşları güçsüzlük gösterir ve sağlığında gözle görülür şekilde değişiklikler gözlemlenir. Bu yalnızca hareketsizlik sınırlı kalmaz gaga kalitesizleşir, tüyler daha bakımsız ve mat gözükür (parlaklığını yitirir) , renkler git gide soluklaşır. Bu nedenle eğer kuşunuzun yetersiz beslendiğini düşünüyorsanız ya da vitamin takviyesine ihtiyacı varsa, veteriner hekiminizin önereceği ölçüde bu takviyeleri kuşunuza yapmanız gerekir.

Muhabbet kuşlarındaki hareketsizliğin bir diğer nedeni ise, muhabbet kuşlarının hareket etmemesine ve bitkin olmasına yol açan paraziter sorunlardır.

Diğer önemli sorunlar arasında da sindirim sistemi ve solunum sistemi sorunları yer almaktadır. Bu hastalıklar da muhabbet kuşunuzun bitkin ve enerjiden yoksun kalmasına neden olur.

Muhabbet kuşunuzun hareketsiz kalmasına neden olacak diğer sorunlar ise: Stres, ortopedik rahatsızlıklar, beslenme yetersizliği, sindirim ve solunum hastalıkları ve enfeksiyonudur.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR