Muhabbet Kuşum İshal Oldu Ne Yapmalıyım?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kuşlar şüphesiz ki doğanın en güzel parçalarından biri ve yalnızca estetik görünüşleri ile değil sevimli karakterleri ve muhteşem ötüşleri ile de bizleri her zaman büyülemeyi başarıyorlar. Muhabbet kuşları ise bunların yanı sıra çok da zeki olmaları sebebiyle en çok beslenen kuşlardan biri ancak muhabbet kuşu bakımı tüm evcil hayvanlarda olduğu gibi bilgi ve özen gerektiriyor, hatta biraz daha fazla özen gerektirdiğini söylemek pek de yanlış olmaz zira muhabbet kuşları oldukça narin canlılar. Muhabbet kuşum ishal oldu diyorsanız bilmelisiniz ki eğer kuşunuzu veteriner hekime götürüp bunun altında yatan nedenin belirlenip tedavi olmasını sağlamazsanız üzücü sonuçlar ile karşılaşabilme riskiniz oldukça yüksektir.

Muhabbet Kuşunda İshalin Nedenleri

Muhabbet kuşlarında ishal farklı nedenlerle gelişebilen bir durumdur ve bu nedenle burada size kuşunuzun ishal olmasının altında bu veya şu neden yatıyor dememiz doğru değildir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken yukarıda da söylediğimiz gibi kesinlikle veterinere başvurmaktır. Bu arada şunu da eklemeden geçmeyelim; muhabbet kuşlarında ishal kimi zaman oldukça ciddi hastalıklara işaret ediyor olabilir. Yani kuşunuzu veterinere götürmemeniz hayatına mal olabilir.

Yanlış besleme ishale yol açabilir

Ancak muhabbet kuşlarında ishalin en sık görülen nedenlerinden biri yanlış beslemedir. Bu nedenle kuşunuzu en doğru ne şekilde beslemeniz gerektiği ile ilgili veterinerinize danışmanız sadece ishalin değil beslenme kaynaklı birçok hastalığın önüne geçmenizi sağlayarak kuşunuzun çok daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürmesini garantilemek için vazgeçilmezdir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR