Muhabbet Kuşunun Tırnağı Nasıl Kesilir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Muhabbet kuşları ülkemizde en fazla beslenen kuş türleri arasında yer alıyor. Oldukça sevimli olan bu küçük dostlarımızın kişisel bakımları konusunda ise son derece hassas olunması gerekiyor. Muhabbet kuşlarının uzayan tırnaklarını düzenli olarak uygun bir şekilde kesmemiz gerekiyor.

Muhabbet kuşlarının tırnaklarının düzenli olarak belirli sürelerde kontrol edilerek kesilmesi gereklidir. Tırnakları kesmediğiniz takdirde kuşunuzun tünekler üzerinde hareket etmesi zorlaşır. Ayrıca dışarıya saldığınız kuşun evinizde yer alan eşyalara da takılabilir.

Bu tür olaylar yaşandığı zaman kuşunuzun canı son derece ciddi bir şekilde acıyabilir. Eğer kuşunuzun canının yanmasını istemiyorsanız tırnak kesimine özen göstermelisiniz.

Oval Bir Şekilde Kesin

Muhabbet kuşlarının tırnaklarını kesebilmek için ağzı keskin olan bir tırnak makasına ihtiyacınız olacaktır. Kuşunuzun tırnaklarını keserken diplere girmekten uzak durmalısınız. Tırnak kesiminde her zaman uç kısımları oval bir şekilde kesmelisiniz.

Kuşun tırnaklarını derileri ile birlikte kestiğiniz zaman ufak ve gözükmeyen kılcal damarlara zarar verebilir. Bu durum kuşunuzun ayağında sakatlık yaşamasına yol açabilir.

Kuşunuz tırnaklarının kesileceğini anladıysa ve sizin yanınıza gelmek yerine sizden kaçmaya başladıysa ona nazikçe davranarak ürkütmeyecek hareketler ile yanına yaklaşmanız gerekmektedir. Ayrıca ufak bir ödül olarak ona sevdiği bir yiyeceği de verebilirsiniz.

Önce onun sevdiği bir yiyeceği eliniz ile vererek onu elinize alabilir ve elinizden kaçmadan tırnaklarını kestirmesine izin vermesini sağlayabilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR