Neden Kedilerin Tırmalama Alışkanlığı Vardır?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Her gün evimizin köşesinde tırmalayacak bir yerler bulan küçük dostlarımız aslında eşyaları sebepsiz yere tırmalamazlar. Kedilerin tırmalama ihtiyaçları tamamen içgüdüseldir. Kediler doğal hayatlarında bölgelerini işaretlemek amacıyla ve tırnaklarındaki ölü dokuları uzaklaştırmak için tırmalarlar.

Kediler genellikle uyandıklarında gerinirler ve ilk iş tırnaklarını geçirecek bir koltuk ya da halı bulurlar. Tırmalama onların suçu olmadığı gibi pek tabi sizin de hoşunuza giden bir durum değildir. Tırmalama eylemi kötü bir alışkanlık değildir ve tamamen içgüdüseldir. Bu nedenle kedinizin bu ihtiyacını karşılayabilmesi için onun tırmalayabileceği bir tırmalama tahtası edinmeniz gerekir.

Tırmalama seansları bir kedi için önemlidir. Kediler çok enerjik canlılar olduğu için enerjilerini harcayabilmek için tırmanırlar,  yükseklere çıkıp atlarlar, çeşitli bölgeleri tırmalarlar ve içgüdülerini ancak bu şekilde deşarj edebilirler.

Tırmalama tahtasını petshoplardan kolaylıkla edinebileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz.

Tırmalama Oyuncağının Yapımı

Tırmalama tahtası için gerekli olan malzemeler 40x40 ölçülerinde 1,5-2 cm kalınlığında ağaç bir plaka, yaklaşık 10-12 cm çapında plastik bir boru ve plastik olmayan bir halat. Öncelikle plastik boru 90 derecelik açıyla tahta plakaya sabitlenir. Son adım olarak da plastik boruya yapıştırıcı sürerek üzerini halatla sararak kaplamalısınız. Yapımı görüldüğü üzere bu kadar basit.

Tırmalama tahtasını öncelikle kedinize tanıtmalı ve tahtayı kullandığında onu ödüllendirerek alışkanlığını kalıcı yapmalısınız. Eğer hala mobilyalarınızı tırmalamaya devam ediyorsa yüksek sesle “hayır” demeli yada elinizi birbirine vurarak kedinizi caydırmalısınız.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR