Newfoundland Köpek Cinsinin Özellikleri

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Newfoundland’ın ataları, yerli, köpekleri ve yine onların büyük av köpekleriydi. Bu köpekler Güney Fransa’nın ve İspanya’nın Bask bölgesinden gemilerle Newfoundland’a gelen köpekler ile çiftleştirildiler. Daha sonra ortaya çıkan yeni nesil, geçtiğimiz yüzyılın başında önceleri İngiltere ve Fransa olmak üzere tüm Avrupa’ya yayıldı.

Bu köpek, şimdiye kadar dünyanın bir çok yerinde insanları nehirlerde, göllerde yada denizlerde boğularak ölmekten kurtarmıştır.

Newfoundland Fiziksel Özellikleri ve Karakteri Nelerdir?

Erkek köpeğin boyu 68-75 cm, dişinin ise 62-70 cm arasındadır. Tümü ile uzun ve gür tüylerle kaplı ve iri başlı bir vücut yapısı vardır. Burun rengi siyah, gözleri badem şeklinde ve koyu kahverengidir. Özellikle boyun ve sırt kısmı sık tüylerle kaplıdır.

Genel görünümüne oranla küçük, üçgen şeklinde ve başın her iki tarafına doğru yatık kulakları vardır. Kuyruğu, orta boyda, sık tüylü ve yere doğru sarkık pozisyonda durur.

Tüyleri, düz, sık ve sert yapılıdır. Tüy dipleri yağlı olduğundan, suyun deri ile temasını engeller. Bu da, Newfoundland gibi bir su köpeği için hayati önem taşır. Tüy rengi siyahtır. Sadece parmak üzerlerindeki ve göğüs kısmındaki tüyleri beyaz olabilir. Vücudunu saran tüyler ipeksi bir görünüme sahiptirler.

Ona geniş bir yer ve yeterince hareket imkanı sağladığınızda, eğitilmeye müsait, iyi huylu, uyanık ve çocuk dostu mükemmel bir av köpeğine sahip olursunuz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR