Papağan Nasıl Konuşturulur?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Papağan türleri evlerde beslemek için en ideal canlılar arasında yer almaktadır. Sesleri duydukça tekrar eden ve öğrenerek konuşmaya başlayan papağanları konuşturmak ise bir hayli zor olabilir. Papağanınızı konuşturabilmek için son derece sabırlı ve disiplinli bir süreç içerisinde olmalısınız. Kusursuz bir şekilde kelimeleri tekrar edebilen papağanlar zil seslerini, evinizdeki misafirlerin seslerini ve sizin sesinizi taklit edebilirler.

Papağanları konuşturabilmek için aynı kelimeleri dakikalarda tekrar etmeniz ve onunla ilgilenmeniz gereklidir. Sürekli olarak duydukları sözcükleri bir süre sonra sizin sesinize ve tonlamanıza benzer bir şekilde taklit ettiklerini fark etmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca gün içerisinde papağanınızı yaşadığınız alanda tutmanız konuştuğunuz kelimelerin papağanınız tarafından algılanmasına yol açar.

Böylelikle siz farkında olmadan ve ekstra bir eğitim vermeden papağanın sizin gün içerisinde en sık kullandığınız kelimeleri taklit etmeye başladığını ve konuşmaya başladığını duyabilirsiniz. Ancak siz istemediğiniz halde yanlış kelimeler öğrenmesini engelleyebilmek istiyorsanız bu konuda biraz dikkatli olmanızda ve tekrar düşünmenizde fayda var.

Ödül Sistemini Deneyin

Küçük ödüller ve oyunlar ile de papağanların konuşmasını hızlandırabilirsiniz. Bir kelimeyi öğrendikten sonra ona kendi eliniz ile sevdiği bir yemi uzatmanız konuşmaya daha istekli bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Her yeni öğrendiği kelimeden sonra papağanınıza ödül vererek bu süreci daha kolay bir sürede atlatabilirsiniz.

Sabırlı ve disiplinli olduğunuz sürece her papağan türünü konuşturmayı başarabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta onunla sürekli ilgilenmeniz ve küçük ödülleri ihmal etmemenizdir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR