Papağanınız için 8 Zararlı Besin

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Papağanlar son derece hassas hayvanlar oldukları için onların sağlığını yakından etkileyebilecek zararlı besinlere dikkat etmeniz gerekiyor.

1. Çikolata, Kahve ve Çay

Çikolatada yer alan teobromin ve kahve ile çayda yer alan kafein papağanlar için son derece zararlıdır. Papağanınıza asla bu tür gıdalar vermemeniz gerekmektedir.

2. Soğan ve Sarımsak

Pişmiş veya çiğ olan soğan ya da sarımsağın her türlüsü papağanlar için son derece risklidir. Bu tür gıdalar papağanların anemi hastalığına yakalanmasına yol açar.

3. Aloe Vera

Aloe Vera tüketen papağanlar kısa bir süre sonra böbrek ve bağırsak hastalıklarına yakalanabilirler.

4. Alkol

En ufak miktardaki alkol bile papağanların solunum sisteminin iflas etmesine yol açabilir.

5. Mantar

Mantar tüketen papağanların sindirim sisteminde ciddi rahatsızlıklar meydana gelmektedir.

6. Domates

Domates içerisinde yüksek miktarda asit yer aldığı için papağanlar için domates son derece tehlikeli bir besindir. Yüksek olan asit miktarı papağanların böbrek sorunları yaşamasına sebep olabilir.

7. Avokado

Persin maddesi içeren avokado, pek çok evcil hayvan için zararlı bir gıdadır. Papağanlar için de zararlı olan avokadonun tüketilmesi papağanların ölmesine dahi yol açabilir. Ciddi zehirlenmeler de meydana gelebilir.

8. Yağlı Tüm Gıdalar

Kızarmış ve yağlı olan bütün gıdalar papağanlar tarafından sindirilemez. Bu yüzden papağanınıza en az miktarda dahi olsa patates kızartması ve cips gibi yağlı gıdalar vermemeniz gerekmektedir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR