Papağanlar Nasıl Beslenir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Papağanların da tıpkı diğer hayvanlarda olduğu gibi sağlıklı bir şekilde gelişebilmeleri için doğru beslenmeleri önemlidir. Uzun ömürlü bir yaşama sahip olan papağanlar dengeli ve doğru bir şekilde beslenmedikleri takdirde kısa sürede yaşlanabilir ve ömürleri kısalabilir kuş türleridir.

Papağanların en sevdiği yiyeceklerin başında çekirdek yer almaktadır. Petshoplarda bulabileceğiniz ve papağanlar için özel olarak üretilen çekirdekleri satın alarak papağanınıza bol bol yedirebilirsiniz.

Çekirdek dışında yine petshoplardan ulaşabileceğiniz özel papağan yemleri, çamfıstığı ve yer fıstığı gibi yiyecekleri de papağanınıza verebilirsiniz. Bu yiyecekleri karışım halinde papağanınıza vermeniz daha dengeli bir beslenme planını ortaya çıkartır.

Karbonhidrat takviyeleri için darı, kanarya tohumu ve mısır gibi yiyecekleri de yedirebilirsiniz. Mineral ihtiyacı olan papağanların bu ihtiyaçlarını kavak ağacı, çayır, kemik ve mürver ağacının dalları ile karşılayabilirsiniz.

Kilolu ve Genç Papağanlar için İdeal Yiyecekler

Genç yaştaki papağanların tüy dökme sorunlarını giderebilmek için çok nadir olarak arada bir pişmiş et, peynir ve yumurta verebilirsiniz. Ancak bu yiyecekleri aşırıya kaçmadan vermeniz çok önemlidir.

Kilolu bir papağanınız varsa ona yedirebileceğiniz en iyi yiyecek diyet tohum ve fıstık olacaktır. Meyve ve sebze ağırlıklı gıdalar ile de bu tür kilolu papağanlarınızı beslemeye devam edebilirsiniz.

Yem satın alırken her zaman marka ve kalitesine dikkat etmeli bozuk ve bekletilmiş yemlerden uzak durmalısınız. Aksi takdirde papağanınızın sağlığına ciddi zararlar verebilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR