Papağanlarda Cinsiyet Belirleme Nasıl Yapılır?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Papağan besliyorsanız ve cinsiyetini öğrenmek istiyorsanız pek çok farklı yöntemden yararlanarak bunu öğrenebilirsiniz. Çeşitli papağan türlerinin cinsiyet ayrımlarını yakalayabilmek için ise onun türüne göre yöntemler kullanmanız gerekebilir. Yetişkin papağanlar üzerinde daha keskin sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kakadu Papağanı

Kakadu papağanlarının cinsiyetlerini ayırt edebilmek için iki ayrı yöntemden yararlanabilirsiniz. Kakadu’ların erkeklerinin gözleri genellikle siyah ve koyu renkli olur. Dişi olan Kakadu papağanların gözleri ise kırmızı ve açık renkli olur.

Jako Papağanı

Jakolarda cinsiyet belirleyebilmek için en temel 2 yöntemi deneyebilirsiniz. Bunlardan ilki DNA testidir. Bir diğer test ise endeskopidir. Tavsiye edilen ve daha kolay bir yol olan endeskopi yolu ile Jako papağanların cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

Rozella Papağanı

Rozella papağanlarında cinsiyet belirleyebilmek için kuyruk bölgesine bakılır. Erkek Rozella’ların kuyruk tüyleri geniş olurken, dişi olan Rozella papağanlarındaki kuyruk bölgesi dar ve birbirine yapışık bir yapıya sahip olarak karşınıza çıkar.

Cennet Papağanı

Cinsiyet belirlemenin en zor olduğu papağan türü cennet papağanıdır. Dişi ve erkek cennet papağanlarının aynı renkte olması cinsiyet ayrımının zorlaşmasına sebep olur. Erkek ve dişi cennet papağanları bir araya geldikleri zaman kuyruklarındaki tüylerin duruşundan cinsiyet ayrımı yapılabilir. Dişi papağanların kuyrukları aralıklı ve geniş bir şekilde durur.

Sultan Papağanı

Sultan papağanlarında cinsiyet öğrenebilmek için ötüş şekillerine bakılır. Erkekler çiftleşme dönemlerinde dişileri kızıştırmak için farklı sesler çıkartırlar.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR