Papağanlarda Gaga Bakımı Nasıl Olmalıdır?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Papağanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için en önemli organları gagalarıdır. Yaşamlarını sürdürebilmeleri için ihtiyaç duydukları gagaları ise kırılmaya meyilli olan bir organdır. Bu sebeple papağanınızın sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için mutlaka gagası ile ilgili yaşadığı problemleri yakından takip etmelisiniz.

Sürekli olarak uzamakta olan papağan gagasının üzerinde zaman içerisinde ufak çizikler görülmesi ve papağanın gagasının ucunun törpülenmiş gibi gözükmesi son derece normaldir. Yaşamda tutunabilmek için gagasını törpüleyen papağanlar böylelikle daha az enerji harcayarak gagalarını daha işlevsel bir şekilde kullanabilirler.

Gaganın doğru şekilde beslenmesi de son derece önemlidir. Gagayı besleyebilmek için pamuk parçasına sürebileceğiniz bir bademyağından yararlanabilirsiniz.

Kuşlar arasındaki en akıllı ırk olmalarına rağmen papağanların gagalarını koruyamadıkları ve zaman içerisinde gagalarına bilinçsiz bir şekilde zarar verdikleri de söylenmektedir.

Değişim Sürecini Yakından Takip Edin

Gaga yapısında yer alan değişiklikler, çatlaklar ve ufak kırılmalar gözünüze batmaya başladığı zaman vakit kaybetmeden gerekli bakımı yapmanız ve gerektiğinde hekime danışmanız gerekebilir.

Eğer mineral kaynaklı bir gaga problemi yaşandığını düşünüyorsanız uygun tedavi ve mineral desteği sayesinde bu sorunları da halledebilirsiniz. Bir diğer gaga bakım yöntemi ise ıslak meyve özlerini gagasına bulaştıran papağanların gagasının temizlenmesidir. Yine doğal yağlar ile papağanların gagasını ıslak meyveler tükettikten sonra temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Ayrıca papağanınızın yaşadığı kafesin tellerinin hijyenik olması ve gaga yapısına zarar vermemesi de gaga sağlığı açısından büyük bir önem taşımaktadır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR