Papağanlarda Gaga ve Tüy Hastalığı Psittacine

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Psittacine adıyla bilinen gaga ve tüy hastalığı (PBFD) dünya çapında kuşların karşılaştığı en önemli hastalıktır.

Yeni bir hastalık olmayan PBFD salgınıyla ilgili en erken kayıt, 1888’de Avustralya’nın Adelaide tepelerinde vahşi kırmızı papağanlarda görülmüştür.  PBFD, o zamanlardan beri vahşi gagalılarda, portakal gagalı papağanlarda, kral papağanlarda ve daha bir çok türde görülmüştür. Muhabbet kuşlarında da görülebilen PBDF hastalığı yine de en çok papağanlarda görülmektedir.

Özellikle yerli talebi karşılamak adına bir çok kişi kaçak yollarda kuşlar ithal ettiler. Hastalığın yayılması ile ilgili konu bu yüzden biraz karmaşıktır.

Belirtileri Nelerdir?

En fazla genç yaştaki kuşlarda görülen bu virüs, yaşlı kuşlarda gizli olarak görülebilmektedir.  PBDF hastalığına yakalanan kuşlar öncelikle iştahtan kesilir ve zayıflar. Halsizlikle birlikte tüylerini kabartarak hareket etmeden otururlar.

Hastalığın bir diğer belirtisi ise tüy renklerinin değişmesi ve genellikle cansızlaşmasıdır. Mavi renkteki ve yeşil renkteki kuşlar renklerini kaybeder beyaz ve sarıya dönerler.

Kesin olarak teşhis laboratuvar ortamında yapılabilmektedir. Her ne kadar bu belirtilerden biri ya da birkaçını gördüğünüzde derhâl veteriner hekime başvurmanız gerekse de asıl sonucu kan testiyle öğrenebileceksiniz. Tüyler de ayrıca incelenir ve hastalık bulgusu taşıyıp taşımadığı kontrol edilir.

Bulaşıcı bir hastalık olduğu için kesinlikle kafesindeki diğer kuşlardan yeri ayrılmalıdır ve çevreyi dezenfekte etme konusunda özen gösterilmelidir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR