Pire Köpeklerde Hangi Hastalıklara Yol Açabilir?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Pirelenme bir çok hayvan için sıkıntı veren bir durumdur. Evcil hayvan sahipleri bakımlarını üstlendikleri hayvanların iç ve dış parazit aşılarını yaptırarak hem onların sağlıklarını hem de kendi sağlıklarını güvence altına almalılardır. Özellikle köpekler diğer evcil hayvanlara göre daha fazla dışarda vakit geçirdiği, yürüyüşlere çıktığı ve parklarda egzersiz yapmaya ihtiyaç duyduğu için pirelerin bulaşma riski de daha fazladır.

Pireler diğer bir çok memelilerde olduğu gibi köpekler için de büyük sorun oluşturur. Yumurtalarını besleyebilmek için kan emen pireler köpeklerin sağlığını tehlikeye atabiliyor. Çünkü pireler kam emdikleri sırada kan ile temas halindeyken bir çok farklı mikroorganizmanın da bulaşmasına sebep olabilir.

Pireler bir çok hastalık ve parazit taşımaktadır. Bu parazitler köpeklerde çeşitli hastalıklara yol açarak ciddi zararlar verir. Miyokardit, endokardit, vaskülit, üveit gibi bir çok hastalığa yol açabilmektedirler. Bu yüzden kedi ve köpeklerin parazit aşılarına ve genel temizliğine çok dikkat etmek gerekir.

Köpeğiniz yürüyüşlerden geldiğinde tüylerini her zaman pire ve diğer parazit varlıklarına karşı kontrol etmeniz ve fırçalamanız önerilir. Pire bulgusu rastlandığında vakinde hareket edebilmek için gereken uygulamaları da gecikmeden yapmanız gerekir.

Pire damlaları ya da pire tasmaları gibi dış parazit ilaçlarını sık sık uygulamalı, iç parazit aşılarını da ihmal etmemelisiniz. Köpeğinizi düzenli olarak yıkayarak ve fırçalayarak genel temizliğine özen göstermeniz bu riski en aza indirecektir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR