Pointer Cinsi Köpeğin Bilinmeyen Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Pointer, İngiliz köpek yetiştiricilerinin av köpeği alanında elde etmiş oldukları en büyük başarıdır. Bundan dolayıdır ki birçok köpek ırkına, daha olumlu özellikler katmak için, bu ırklar Pointer ile melezleştirilmişlerdir. Fakat aynı zamanda Pointer’da farklı ırkların farklı ırkların çiftleştirilmesi sonucunda elde edilmiştir. Onun ataları, İspanyol av köpeği olan Perro de Punto, Greyhound ve Foxhound’dur.

Pointerlar, yabani kuş avında (sülün, bıldırcın vs.) kullanılırlar. Olağanüstü koku alma yeteneklerinden dolayı, burunlarını yukarıya kaldırarak rüzgarla gelen kokuları ayırt etme sureti ile, avı kısa bir süre içerisinde tespit ederler ve avın bulunduğu yere geldiklerinde aniden taş kesilmişçesine dururlar. Ön bacaklarını kaldırarak ve kuyruklarını yukarıya doğru dikilerek avcının gelmesini beklerler. Avcı yaklaştığı anda, avın bulunduğu noktaya doğru hamle yaparlar, böylelikle kuş havalanır ve avcı ateş edebilir. Av sırasında, bir gün içerisinde 180 km’yi hiç yorulmadan geride bırakabilirler.

Pointerların Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Erkek köpeğin omuz yüksekliği 58-63 cm, dişi köpeğin ise 53-58 cm arasındadır. Genel görünümü zayıf ve kaslıdır. Başı öne doğru uzun ve kafatası hafif öne çıkıktır. Geniş ağız yapısına sahiptir ve burnun üst kısmı hafif basıktır. Tüyleri yumuşak, düz, kısa ve ipeksidir. Tüy rengi genellikle beyaz üzerine siyah, kahverengi, turuncu yada sarı lekeli bazen de beneklidir. Tüyler düzenli olarak bakım ister.

Günümüzde de Pointer, halen en pahalı köpek ırkları arasında yer alır. Sakin, uyumlu, çocuk dostu ve eğitilebilir bir karaktere sahiptir. Ancak yine de ev köpeği olarak tavsiye edilmez. O ancak bir avcıya yaraşır. Onun ihtiyacı olan, ava gitmek, yaban kokusu almak ve kilometrelerce koşmaktır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR