Poodle (Pudel) Cinsi Köpeğin Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Yetiştirme yöntemleri ile elde edilen değişim, başka hiçbir köpek ırkında, Poodle’da olduğu kadar belirgin şekilde görülmez.

Poodle adı, eski Almanca bir kelime olan “Pfudel”den gelmektedir. Pfudel, su birikintisi anlamına gelir. Eski Mısır Rölyeflerinde Poodle türü köpekler göze çarpar. Ünlü ressam Albrecht Dürer de birçok tablosunda bu köpeği resmetmiştir.

Poodleların Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Vücut yapısı kare şeklini andırır. Başı ince ve uzundur. Siyah tüylü Poodlelerin burun rengi siyah, kahverengi olanların da yine kahverengidir. Siyah renkli köpeklerin gözleri parlak ve koyu renkli, kahverengi olanların ise kehribar rengidir. Kuyrukları, yukarıya doğru eğik biçimde kalkık ve orta boyda kesilmiş olup, sık, gür ve yünü andıran tüylerle kaplıdır.

Klasik Poodle’ların tüy rengi, beyaz, siyah, kahverengi ve gridir. Son zamanlarda gümüş rengi Poodlelar da oldukça makbul kabul edilmektedirler. Nadiren de olsa, sarı, şampanya ya da kayısı rengine sahip olan Poodlelar da görülmektedir.

Şüphesiz Poodlelar en çok sevilen ev köpekleri arasındadırlar. Çocukları severler ve sahiplerine çok bağlıdırlar. Fakat aynı zamanda sevgiye ve ilgiye de ihtiyaç duyarlar. Tüylerinin keçe gibi bir görünüme sahip olmaması için her gün fırçalanması gerekir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR