Rehpinscher Cinsi Köpeğin Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Pinscher kelimesi, özellikle Almanya’da aşağılayıcı bir küfür olarak kullanılır. Fakat bu yakıştırma, şüphesiz ki, Pinscher köpeklerinin hakettikleri bir yakıştırma değildir.

“Rehpinscher” kelimesi, kızıl tüylü olan minyatür Pinscherlere verilen isimdir. Bu köpekler, bir zamanlar özellikle ahırlarda ve çiftliklerde fare avlamaları için beslenirlerdi. Bu yüzden onlara o zamanlar “Rattler” denirdi: (Rattler Almancada lağım faresi anlamına gelmektedir) Adının da çağrıştırdığı gibi, farelerle beslenirlerdi.

Pinscher adı ilk olarak 1840’da duyulmuştur. Bu köpeğin orijininin Almanya olmasına rağmen, adının İngilizcedeki “Pinch”: Kapmak  kelimesinden geldiği sanılmaktadır.

Bütün Pinscherler’in atası Dobermann Pinscher türüdür. Bazı Kinologlar, bunların geçen zaman içerisinde, Terrier ile de çiftleştirildiklerini savunmaktadırlar. Belki de sonsuz enerjilerini ve canlılıklarını onlardan almışlardır.

Rehpinscherların Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Ağırlığı en fazla 4 kg olan Rehpinscher’ın omuz yüksekliği ise erkek ve dişilerde en fazla 30 cm’dir. Kafatası uzun ve basıktır.

Rehpinscherler’de, diğer bütün minyatür Pinscher türleri gibi hareketli, zeki, cesur, uyanık ve ailesine çok bağlıdır. Ancak süs köpeği olmak istemezler. Bu nedenle, onun üzerine çok fazla düşmek yerine, enerjisini boşaltması için hareket etmesini sağlamak daha uygundur.

Ne yazık ki, bu tür çoğunlukla şişmanlatılmaktadır. Bu bir Rehpinscher’a yapılabilecek en büyük kötülüktür. Ayrıca şişman bir Rehpinscher’in görünümü de hiç hoş değildir. Ona şeker, yağ, patates ve makarna gibi besinler asla verilmemelidir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR