Rottweiler Cinsi Köpeğin Özellikleri Nelerdir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Rottweiler’e takılan “Bierhund” (Bira köpeği) ismi çok yanlış bir yakıştırmadır. Fakat diğer bir ismi de “Metzgerhund”(Kasap köpeği)dir. Bir zamanlar Almanya’daki Main ve Bodensee arasındaki ticaret yollarının kesiştiği yer olan Rottweil şehri, günümüzde sakin bir kent halini almıştır. İşte o zamanlarda Rottweil, dört bir yandan gelen kasapların ve tüccarların buluşma yeriydi. Kasaplar, beraberlerindeki hayvan sürülerine bekçilik etmeleri için iri yapılı siyah köpeklerini de yanlarında getirirlerdir.

Bu köpekler geceleri ya da yol üzerinde sürüyü korurlardı. Bu yüzdendir ki onlara “Rottweiler Metzgerhunde” (Rotweil kasap köpekleri) denirdi. İlk bakışta Dodde’yi anımsatan bu köpekler, Roma Molosser köpekleri ve Bullenbeisser’in yerli bekçi-çoban köpekleri ile çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

Kasap köpeği olmadan çok önceleri ayı köpeği olarak tanınıyorlardı. Suebya’lı şövalyeler onu ayı avında kullanırlardı. Av sırasında teke tek mücadele sonucunda birçok Rottweiler yaşamını yitirirdi. Bu nedenle hızlandırılmış bir şekilde bu köpeklerin üretimine başlandı.

Bu güçlü ve yırtıcı köpek, aynı zamanda ev köpeği olma özelliklerine de sahiptir. O sadece gerektiği zamanlarda yırtıcı olur. Bunun yanında bir kuzu kadar uysal ve iyi huyludur. Aileye karşı uyumludur ve sadıktır. Çocukları ise her şeyden çok sever. Kendisine yapılan haksız bir davranışı umursamazlıktan gelir. Her gün yarım saat koşturulması onun için en büyük mutluluk kaynağıdır. Fakat her şeyden önce, sizin sevginizi hissetmeye ihtiyacı vardır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR