Sağlıklı Evcil Hayvanlar için 5 Öneri

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedinizi veya köpeğinizi canınızdan çok seviyorsanız ve onların uzun süre boyunca sağlıklı bir şekilde yaşayabilmelerini istiyorsanız sizler için hazırladığımız 5 işe yarar öneriye göz atabilirsiniz.

  1. Hayvanınızı Kısırlaştırabilirsiniz

Erken kısırlaştırma işlemleri göğüs kanseri, testis kanseri, piyometra ve anal tümör gibi hastalıkların risklerini azaltır. Ayrıca davranış bozuklukları ve kaçma isteği de kısırlaştırılmış olan hayvanlarda daha az olacaktır.

  1. Yıllık Veteriner Muayeneleri

Hayvanınızı düzenli olarak veterinere götürmeniz sorunların ciddileşmeden fark edilmesini ve tedavi edilmesini sağlar. Diş rahatsızlıkları, tümörler, deri problemleri ve enfeksiyonlar fark etmeyeceğiniz hastalıklardır. Ancak veterineriniz bu hastalıkları erkenden fark edebilir.

  1. Tavsiyeleri Takip Edin

Veterineriniz aşılar, kalp kurdu önleyicileri ve bit önleyicileri size bazı dönemlerde tavsiye edebilir. Bu tür durumlarda mutlaka veteriner tavsiyelerini ciddiye alın.

  1. Köpekleri Çitin Arkasında, Kedileri ise İç Mekanda Barındırın

Kaçan evcil hayvanınızın trafikte yaralanma ve ölme riski son derece yüksektir. Yerel yönetim tarafından belirlenen tasma kuralları çerçevesinde evcil hayvanınızın güvenli bir şekilde yaşamasını sağlayabilirsiniz.

  1. Beslenme Düzeni

Evcil hayvanlar da tıpkı insanlar gibi belirli bir kiloda kalmalıdır. Bu sebeple köpeğiniz ile bol bol yürüyüşe çıkmalı ve kediniz ile sürekli oyunlar oynamanız gerekebilir. Ayrıca kedi ve köpeklerinize yedirdiğiniz gıdaların sağlıklı olmasına da dikkat etmelisiniz. Ufak bir egzersiz programı sayesinde çoğu hastalığın önüne geçebilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR