Samojedskaja Cinsi Köpeğin Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kar beyazı suratında, hafif olarak eğik duran ve ışıldayan koyu renk gözleri Samoyed’e mutlu bir yüz ifadesi kazandırır. Bu nedenle “tebessüm eden köpek” adıyla da anılır.

Samoyed, adını Sibirya’nın batısında balıkçılık, avcılık ve geyik yetiştiriciliği ile uğraşan Samoyed adındaki göçebe halktan almıştır. Bu köpek Samoyedler tarafından kızak ve çoban köpeği olarak kullanılmıştır. Samoyed köpekleri aynı zamanda buz altındaki fok balıklarının yerlerini tespit ederler ve misk öküzlerinin izini sürerler. Bu yararlılıklarından dolayı, soğuk hava şartlarında yaşayan bu insanların ayrılmaz birer parçası olmuşlardır.

Samoyedlerin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Samoyedler ilk olarak 1889 yılında İngiltere’ye getirilmiş ve birkaç yıl sonra da ırk olarak kabul edilmişlerdir. Boy, erkek köpeklerde 51-56, dişi köpeklerde ise 46-51 cm arasındadır. Erkek köpeğin ağırlığı 22-30 kilo, dişinin ağırlığı ise 17-25 kilo arasındadır. Burun rengi siyah olmakla birlikte, köpek yaşlandıkça kahverengiye dönüşür. Gözleri, uzun kirpiklidir ve hafif eğik konumda bulunur.

Samoyedler ev köpeği olmak için uygun yapıya sahiptirler. Sadık, uysal, bağlı, akıllı ve çocukları seven yapıları vardır. Bu köpeğin bakımında önemli olan, tüylerinin düzenli olarak fırçalanmasıdır. Yağışlı havalardan sonra, tüylerinin mutlaka kurulanması gerekir. Samoyed, evde boş oturmayı sevmez. Bu yüzden en az haftada bir kez köpek eğitim alanına götürülmelidir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR