Sazan Balığı Hastalığı Nedir?

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Sazan balığı hastalığı Carp Pox, herpesvirüs enfeksiyonunun neden olduğu bir viral hastalıktır. Balıklarda görülen en eski hastalıklardan biridir. Hastalık, enfeksiyon ve lezyonlarla balıkları zayıflattığından balıkları diğer mikroorganizmalar tarafından ikincil enfeksiyonlara da açık hale getirir.

Bu hastalık genellikle sazan ve koi balıklarını etkiler ancak aynı zamanda diğer balık türlerini de etkileyebilir ve bu nedenle balıklarda çiçek hastalığı olarak da adlandırılır.

Başlangıçta, sazan balığı hastalığında sütlü deri lezyonları ortaya çıkar ve lezyonlar görünüm olarak yumuşatılmış ve kabarık görüntüye sahiptir. Ağır vakalarda viral enfeksiyon, balıkların bağışıklığını da azaltır ve lezyon dolu (papillom) bölgede ikincil enfeksiyonlar oluşur.

Balıklarda görülen bu çiçek hastalığının etken virüsü ise herpesviruslerdir. Bu virüslerin neden olduğu hastalık sazan balıklarında daha sık görülür. Deri lezyonları gözlemlendiğinde kabarıklık ve sütümsü lekeler açıkça çiçek hastalığına işaret eder. Lezyonlar özellikle kuyruk yüzgeci bölgesinde ve dorsal yüzgeci ve kısımlarında görülür. Lezyonların toz beyaz şekli ve yayılma durumu, hastalığın ne kadar ilerlediği konusunda işaretler de verir.

Sazan bencil hastalığı için herhangi bir tedavi yoktur. Aynı zamanda lezyonların cerrahi operasyonla çıkarılması dahi hastalığı ortadan kaldırmayacaktır. 

Balıklarda çiçek hastalığı viral enfeksiyonun yayılmasını önlemenin tek yolu, enfekte olan balıkları ve çevresini yok etmektir. Bu nedenle çiçek hastalığı lezyonuna sahip balıkları başka bir tanka nakledip akvaryumda kalan balıkları başka bir tanka taşımak hastalık bulaşmadan alınabilecek önlemler arasındadır.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR