Scotch Terrier Cinsi Köpeğin Genel Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Şüphesiz hiçbir köpek Scotch Terrier kadar alaylı benzetmelere maruz kalmamıştır. Bazıları onu dört ayaklı bir palyaçoya benzetir. Pek alışkın olunmayan görünümünden dolayı dışlanmıştır. Ona günümüzde oldukça ender rastlanmasının nedeni de belki bundan dolayıdır.

Aslında Scoth, tepeden tırnağa tam bir Terrierdir. Avlanmaya tutkundur. Bir zamanlar özellikle tilki, porsuk ve su samuru avında kullanılmaktaydı. Günümüzde de halen İskoçya’nın yüksek kesimlerinde aynı görevi üstlenmektedir. Bu durum bize, bir köpek ırkının dış görünümünün ne denli aldatıcı olabildiğini kanıtlamaktadır.

Scott Terrier’in Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Bodur bir gövdesi ve gür sakallı bir başı vardır. Bu sakallar oldukça uzun olabilir. Omuz yüksekliği erkeklerde ve dişilerde 25-28 cm arasındadır. Ağırlıkları 8-10 kg’dır. Gözleri baden şeklinde ve koyu kahverengidir. Ayrıca gözlerini geri planda bırakan gür tüylü kaşlara sahiptir. Burun rengi siyahtır. Kulakları küçük, sivri ve diktir. Vücut genelde kaslı, sırt uzunluğu ise kısadır.

Kuyruk, çoğunlukla yukarıya doğru dik, bazen de hafifçe yukarıya doğru kıvrılmıştır ve yumuşaktır. Üç farklı renk varyasyonu görülür: Siyah, buğday rengi ya da kırçıllı. Buğday rengi çok nadiren görülmektedir. Demir grisi rengi de standartlara uygundur. Fakat Scotch için belirleyici olan renk siyahtır.

Zeki, uyanık, hareketli, neşeli, şımartılmaya gerek duymayan bazen de özellikle yaşlandıklarında dik başlı ve inatçıdırlar. Küçük bir ev içerisinde rahatlıkla bakılabilir. Özellikle onunla büyümekte olan çocuklar için bir neşe kaynağıdır. Haksız davranışlara karşı hiç hoşgörüsü yoktur. Hemen gücenir ve küser.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR