Shetland Sheep Dog Cinsi Köpeklerin Genel Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Sheetlan Sheep Dog, günümüzün “süper köpeği” olarak nitelendirilmektedir. Sadık, zeki, mutlu etmek için çok hevesli ve anlayışlı olan Sheltie, dünyanın en popüler ırklarından biridir. Bu köpek, yüzyıllar boyunca vatanı olan Shetland Adaları’nda, çiftlik hayvanlarını gütmüştür.

Çok kolay eğitilebilir yapısı olan Sheltie’nin sahibi ile arasında sanki telepatik bir bağ oluşur. Çok iyi bir ev bekçisi olduğu gibi, geçmiş zamanlarda bebek koruyucusu olarak da kullanıldığı söylenir. Bu hassas yapılı köpek, insanın arkadaşlığına ihtiyaç duyar ve mutlu olabilmesi için ailenin bir üyesi olarak yaşamalıdır.

Bu ırkın sahip olduğu birçok çekici yönün arasında, gökkuşağının hemen her rengini kapsayan tüyleri de bulunur. Bu renkler: Siyahın güçlü tonları, altın sarısı, mahun rengi ve donuk mavi tonlarıdır. Tüylerinin haftada bir veya iki kez fırçalanması yeterlidir. Sheltie’nin tüyleri, kiri ve çamuru tutmayacak niteliktedir. Ayrıca çok titiz olan bu hayvan, ayak ve bacaklarını kedi gibi yalayarak temiz tutar.

Sheltie’lerin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Genel olarak simetrik ve biçimli bir görünüme sahiptir. Yüzü uzun, kafatasının üzeri düzdür. Göz kenarları, dudakları ve burnu siyahtır. Küçük kulakları yarı dik pozisyonda durur. Kuyruğu aşağıya doğru sarkık ve çok sık tüylüdür. Genel olarak vücut tüyleri uzun ve düzdür. Boyu 33-40 cm arasındadır.

Sheltie, asla sıkıcı olmadığı gibi, onunla birlikte olmak her zaman çok zevklidir. Sahibi ile olan ilişkisi, duyarlılık ve hassasiyet üzerine kuruludur. Sahibinin üzüntüsünü hemen sezer ve onun ruh haline kolaylıkla adapte olur.Sahibini ve ailesini aşırı derecede sahiplenir ve yabancılara karşı da mesafelidir. Güzellik ve zeka Sheltie’lerin karakterinde birleşmiştir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR