Sıcak Havalar Kedileri Nasıl Etkiler?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Hava durumu değişikliği yalnızca insanları etkilemez doğada bulunan tüm canlıları etkiler.  Yaz ve kış ayları özellikle kediler için büyük sorunları da beraberinde getirebilir.

Hava durumunun değişmesi ihtiyaçların değişmesi anlamına gelmektedir. İhtiyaç değiştiği gibi dış etkenlerin etkileri de değişiklik gösterir ve alınan önlemler farklı olur.

Yaz Aylarında Kedi Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Sıcak havaların en büyük sorunu tabi ki dış parazitlerdir. Sıcağı seven pireler dış ortamdan kolayca kedinize geçebilir ve onun için sorun oluşturabilir. Özellikle dışarı çıkan bir kediniz varsa pire sorunu kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden düzenli bir şekilde pire temizliği ve bakımı yapmalısınız.

Yaz aylarında özellikle beyaz kedilerin tüyleri güneş korumasında yeterli olmayacaktır. Bu yüzden güneş kulaklarına ve burnuna güneş kremi sürebilirsiniz.

Güneşin en büyük tehdidi ise su kaybı ve güneş çarpmasıdır. Eğer kedinizin solunumu yavaşladıysa, gergin ve sinirliyse, kusuyorsa ya da dil rengi koyu kırmızı ise  muhtemel bir güneş çarpmasıyla karşı karşıyasınız demektir. Bu durumda kedinizi acilen veteriner hekiminize göstermelisiniz. Bu süre içerisinde su vermeye çalışın vücudunu soğuk bir bezle silin.

Eğer bir seyahatte kedinizi de yanınızda taşıyorsanız onu kesinlikle park ettiğiniz yerde güneşin altında bırakmamalısınız. Kedinizi yüksek sıcaklığa maruz bırakmanız  çok kısa sürede ciddi bir rahatsızlık yaşamasına hatta ölmesine yol açabilir. Bu yüzden hava almasına ve yüksek sıcaklığa maruz kalmamasına dikkat etmelisiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR