Siyam Kedisi Genel Özellikleri Nelerdir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Siyam kedileri kedi türleri arasında bilinen en sakin ve asil kedi cinsidir. İsmini Tayland’ın geçmişteki adından alan Siyam cinsi kediler zamanında tapınakların koruyucusu, soyluların ve din adamlarının biricik kedisi olmuştur.

Siyam kedilerinin batıya olan yolculuğu ise 19.yya doğru başlamıştır. Hediye olarak verilmesiyle başlayan yolculukları ile günümüzde pek çok eve ulaşmayı başaran Siyam kedileri “Siamese Cat” olarak bilinir.

Siyam kedileri diğer kedilere oranla fiziksel olarak özel bir yere sahiptir. Özel bir yere sahip olması da tamamen kendine özgü fiziksel bir yapısının olması ile alakalıdır.

Siyam Kedilerinin Ayırt Edici Fiziksel Özellikleri

Siyam kedilerinin çok belirgin mavi gözleri vardır. Genellikle yüzlerinin ortasına doğru kararan tüy renkleri vücudunun diğer kısımlarında yayılarak devam eder. Erkek olan cinslerin çeneleri daha sivridir. Son derece atletik bir yapıya sahiptirler ancak sakinliğiyle bilinirler. Arka ayakları ise ön ayaklarından uzundur ve zariftir.

Saf kan bir cins olan Siyam kedileri tüm canlılarla barış içinde yaşarlar. Diğer kedilerle, köpeklerle, kanatlılarla, çocuklarla iyi bir dost olabilir. Boş miyavlamayı sevmezler genellikle sessizlerdir. Miyavladıklarında ise diğer kedilerden çok daha farklı tok, kalın bir ses çıkartırlar.

Çok temiz bir kedi türü olan Siyam kedileri tuvalet alışkanlığını da çabucak edinir.  Tüy bakımı oldukça kolaydır ve haftada bir kez taramak yeterlidir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR