Su Kaplumbağası Bakımı Nasıl Yapılır?

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Su kaplumbağaları uygun yaşama koşulları sağlandığında çok uzun süre yaşayabilen canlılardır. Uygun yaşama koşullarını oluşturmak ise çok kolay olduğu için en fazla sahiplenip beslenen cinslerden biri olmuştur.

Su kaplumbağası bakımında en önemli konuları özetlemek gerekirse bunlar: akvaryum seçimi, akvaryum bakımı, su sıcaklığı, beslenme, sağlık ve bakımdır.

Su kaplumbağaları her ne kadar yavaş büyüse de onlara uygun akvaryumu seçerken fanus yerine akvaryum almak gerekir. Özellikle erkek su kaplumbağaları yetişkinlik dönemlerinde 30cme kadar uzayabildikleri için küçük bir fanus onlar için ilerleyen zamanlarda yeterli olmayacaktır.

Akvaryum için bir diğer dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise akvaryumun konumu eğer güneş ışığı alan bir yerde değilse UV lambalarla akvaryumu desteklemeniz gerekir.

Ortam Koşulları Nasıl Olmalıdır?

Her ne kadar su canlısı olsalar da akvaryumu su almayan bölge de olmalıdır. Doğaları gereği böyle yaşadıkları için sadece suda yaşayamazlar. Suyun sıcaklığı ise 26-28 derece arasında olmalıdır. Ancak UV lambalar suyun ısısını yükseltebileceği için suyun sıcaklığını kontrol etmeni faydalı olacaktır.

Beslenme olarak kardeş ve balık parçaları tercih edebileceğiniz gibi salata malzemeleri de verebilirsiniz. Vitamin takviyesi ise sağlığı ve kabuğu için son derece faydalı olacaktır.

Su kaplumbağaları düzenli olarak enfeksiyon ve bakteri riskine karşılık fırçalanmalıdır. Bu fırça yumuşak kıllı diş fırçası olabilir. Kış uykusuna yatan kaplumbağalar atalarından öğrendiği şekilde bunu hala devam ettirirler. Her ne kadar suni ortamında yiyecek kaynakları azalmasa da, hava soğumasa da aktarılmış bir bilgi olarak bunu gerçekleştirir.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR