Sultan Papağanı Nasıl Beslenir Bakımı Nasıl Yapılır?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Sultan papağanları Avustralya kökenli kakadu papağan familyasına ait bir papağan türüdür. Dost canlısı olan sultan papağanlarının halk arasında 100 yıl boyunca yaşadığı gibi söylentiler mevcuttur. Ancak papağanların ömrünün ortalama olarak doğada 20 ile 25 yıl olduğu kanıtlanmıştır. Kusursuz bir şekilde bakımını üstlendiğiniz sultan papağanınızı 20 yıl boyunca ev ortamında yaşatabilirsiniz.

Sultan papağanları sosyal canlılar oldukları için bakımlarında en önemli konu kafeslerinin seçimidir. Kafes büyüklüğü mutlaka 2 papağanın içerisine sığabileceği büyüklükte olmalıdır. Ayrıca tepelerindeki tüyleri ve kuyrukları uzun olduğu için kafeste rahat hareket edebilmeleri ve tüylerinin kafese çarpmaması için yine geniş bir kafese ihtiyaç duyabilirsiniz.

Sultan papağanları su ile oynamayı seven papağan türleridir. Sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için sultan papağanınızı bir sprey yardımı ve yıkama kabı ile sıcak yaz aylarında yıkamayı da deneyebilirsiniz. Yıkama işlemini yaparken sprey ucunun kalın olmasını sağlamanız yeterli olacaktır.

Sultan Papağanları Nasıl Beslenir?

Tüm papağan ve kuş türleri gibi sultan papağanlarına özel olarak üretilmekte olan yemleri beslenmeleri için tercih edebilirsiniz. Bu yemler dışında sebze ve meyveleri de sultan papağanları ile paylaşabilirsiniz. Brokoli, havuç ve haşlanmış yumurta sultan papağanlarının en sevdiği alternatif yiyecekler arasında yer almaktadır.

Sultan papağanlarından kesinlikle uzak tutmanız gereken gıdalar arasında ise cips, kraker, çikolata ve tuzlu gıdalar yer almaktadır. Bu tür gıdalar sultan papağanlarının zehirlenmesine dahi yol açabilir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR