Tarçın Yemek Köpekler İçin Güvenli mi?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Tarçın kurabiyelerini ve çöreklerini pişiriyorsanız, köpeğinizin kurabiyelerinizin tadına bakmak için kayıtsız kalamayacağını bilirsiniz.

Fakat tarçın güvenli mi, yoksa tarçın köpekler için kötü müdür öncelikle bu soruyu bu soruyu sormalıyız. Çeşitli araştırmalara göre tarçın; köpekler, kediler ve atlar için toksik bir madde değildir. Yani zehirlenme olasılığını eleyebiliriz.

Ancak tarçın köpekler için toksik olmadığı halde, büyük miktarlarda tüketildiğinde zararlı olabilir. Aşırı miktarda tarçınlı çörekler, köpeklerde halüsinasyonlar ve yüksek kalp atış hızı neden olur. İlginçtir ki, fazla tarçın insanlar üzerinde aynı etkiyi gösterebilir.

Tabi ki, köpeğinizi yemek artıklarınızla veya büyük miktarda tarçın içeren gıdalarla beslemek istemezsiniz, çünkü bu tür yiyecekler insanlar içindir, hayvanlar için değil. Ayrıca tarçınlı kurabiyelerin yada çöreklerin içinde bulunan şeker ve diğer bileşenler de köpeğinizin sağlığına olumsuz etki edebilir.

İlgili bir köpek sahibiyseniz diğer çikolataları ve tatlıları da zaten köpeğinizden uzak tutarsınız. Ancak tarçın, doğum günü ve kutlamalarda, tatil yemeklerinde etrafta bulunabilen ve tehdit yaratan kuru üzüm kadar tehlikeli değildir. Yalnızca köpeğinize tadımlık vermeye çalışırsanız bir sorun çıkmayacaktır.

Köpekler için toksik olan kuru üzümlü meyveli keklerin yanı sıra soğan ve makadamya fıstığını kesinlikle ulaşabilecekleri yerlerde bulundurmamalısınız.

Tatillerde yalnızca kendi tatilinizi düşünmeyip onların tatil keyfi için de ayrıca bir şeyler düşünürseniz (sevdikleri yemekler, oyunlar vb.) onlar zaten memnun ve mutlu olacaklardır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR