Tasmalı “İzle” Komutunu Köpeğinize Nasıl Öğretirsiniz?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Bu komut, bir itaat komutudur. Köpeğiniz buna kısa zamanda öğrenecek ve itaat edecektir. Tasmaya alıştıktan kısa bir süre sonra, sizi izlemeyi öğrenecek, sizin gibi yürüyecektir. Çoğu zaman başlangıçta önden giderek tasmayı çekiştirecektir. Bu alışkanlığı yok etmek için şuna dikkat etmelisiniz.:

Köpeği tasmalı olarak sol tarafınıza almalısınız. Tasma, öyle kısa tutulmalıdır ki, onun sağ ayağı yürütenin sol ayağına denk gelmeli. Şimdi bu haldeyken yavaş yavaş adım atacak ve aynı zamanda da tasmasını mümkün olduğunca kısa tutacaksınız. Aynı anda da belli aralıklarla “ izle” komutunu tekrarlayacaksınız. Bu arada da sık sık “aferin” demeyi unutmayın.

Komutların Zamanı ve Ses Tonu Çok Önemli

Bir süre sonra tasmayı biraz daha uzun tutacak, sağ elinize de bir yürüyüş bastonu veya sopa alacaksınız. Bu sopayı köpekle kendi gövdeniz önünde tutacaksınız ki, köpek öne doğru sıçrayamasın. Köpek itelemeye koyulsa bile, sanki sol tarafınızda bir duvar varmış gibi yürüyeceksiniz. Baston ya da sopa bir tür bariyer gibi olmalı. Her seferinde de “izle” komutunu söylemekten geri kalmayacaksınız.

Komutların zamanlaması ve ses tonunuz da çok önemlidir. İstediğiniz pozisyonu elde etmede asla komut vermeyin ve komutlarınızda hep aynı ses tonunu kullanın. Çünkü köpek her zaman sese ve ses tonuna önem verir. Komutlar kulağına başka türlü giderse bizi anlayamaz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR