Tavşana Aşı Yapılır Mı?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Koca kulakları ve patileri ile tavşanların çok sevimli göründüğünü kabul etmemek imkansız. Bu nedenle olsa gerek tavşanlar oldukça popüler evcil hayvanlar. Ancak eğer hayatınıza bu sevimli canlılardan birini katmak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı şeyler vardır ve tavşanların da aynı kediler ve köpekler gibi aşılanması gerektiği de bunlardan biridir.

Tavşanlara her sene kuduz aşısı yapılması gerekir!

Kuduz her ne kadar artık ülkemizde eskisi gibi sık görülen bir hastalık olmasa da bu tavşanları kuduza karşı aşılatmak gerekmediği anlamına gelmiyor. Tavşanlara aynı kediler ve köpekler gibi senede bir defa kuduz aşısı yaptırılması gerekiyor.

Parazit aşılarını da aksatmamak önemlidir

Tavşanlara ayrıca yine kedi ve köpeklerde olduğu gibi iç parazit aşısı da yaptırmak gereklidir. Ortalama olarak 2-3 ayda bir tavşanı veterinere götürerek iç parazitlere karşı da aşılanmalarını sağlamak gerekir. Veteriner hekim tavşanınız için en doğru aşılama takvimini oluşturacaktır ve size de bu takvime harfiyen uymak düşer.

Dış parazitlere dikkat!

Tavşanlara bu aşıların yanı sıra düzenli olarak dış parazit uygulaması da yapılması gerekir. Aksi takdirde tavşanlarda pire ve kene gibi dış parazitler olabilir ve bu hem kendilerini rahatsız hissetmelerine yol açarken hem de sağlıklarının bozulmasına neden olabilir.

Kısacası tavşana aşı yapılır mı sorusunun yanıtı evettir. Ayrıca tavşanların düzenli olarak veterinere götürülmesi ve aşılarının yanı sıra sağlık kontrollerinin de yapılması bu tatlı canlıların daha uzun ve sağlıklı bir hayat sürdürmesine yardım edecektir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR