Tavşanlar Nasıl Beslenir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Canlıların tamamında olduğu gibi tavşanlar için de en doğal ihtiyaç sudur. Çok sık su ihtiyacı hisseden tavşanları susuz bıraktığınız zaman onların ölümüne sebep olabilirsiniz. Ayrıca her gün kafeslerinde yemek yedikleri kapların yakınlarına da taze su bırakılması gereklidir.

Kuru otlar, tavşanların sevdikleri besinler arsaındadır. Tavşanların yaşadıkları yerde bol bol kuru ot yer alması gereklidir. Kısa olarak kesilmemiş hafif uzun boyutlu olan otlar tavşanların sevdikleri ot türleridir. Ancak bu otları değer doğal yöntemler ile elde ettiyseniz üzerinde böcek olmamasına da dikkat etmelisiniz.

Bu tür otlar ülkemizde sıkıştırılmış olarak satılabilmektedir. Bu otları günde iki avuç kadar verdiğiniz zaman tavşanınızın sindirim sistemine büyük bir katkı sağlayabilirsiniz. Ayrıca ishal olan tavşanlara da bu tür otlar verdiğiniz zaman ishal sorununu çözmüş olursunuz.

Hazır Kuru Mamalar

Kutu içerisinde satılmakta olan tavşanlara özel üretilen mamalar mineral ve protein açısından faydalıdır. Tavşanlara bu tür mamalardan günde 1-2 avuç verdiğiniz zaman sağlıklı bir şekilde gelişmelerini sağlayabilirsiniz.

Bu tür hazır mamalar besin değeri yüksek olan mamalardır. Bu yüzden tavşanınıza bu mamalardan fazla verdiğiniz zaman onun şişmanlamasına sebep olabilirsiniz. Mamaları bulamadığınız zaman kuru buğday ve arpa da vererek tavşanınızı besleyebilirsiniz.

1-2 KG ağırlığında olan tavşanların gündelik alması gereken kepekli çubuk miktarı da ortalama 6 yemek kaşığı (2 avuç) kadar olacaktır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR