Tavşanlarda İshal Nedenleri

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Tavşanlar çok sevimli ve güzel canlılar olarak dün olduğu gibi bugün de dünyanın en popüler evcil hayvanları arasında yer alıyorlar. Tavşan bakımı da her evcil hayvan gibi ilgi, bilgi ve özen gerektiriyor ve tavşanlarda da çok sayıda farklı hastalık ve sorunlar karşılaşılabilir, ishal de bunlardan biri. Özellikle yavru tavşanlarda ishal ile karşılaşılma riski daha yüksektir ayrıca ishal yavru tavşanlarda yetişkinlere kıyasla çok daha tehlikeli bir durumdur.

Nedenler

Tavşanlarda ishalin öncelikli nedeni besleme hatalarıdır. Bunun yanı sıra virüs ve bakteri kaynaklı ishallerle de karşılaşılabilir. Eğer tavşandaki ishalin altında yatan neden bakteri, virüs ya da parazitse ishal ile birlikte bazı başka hastalık belirtileri de görülebilir ve bu belirtiler şunlardır;

  • Yüksek ateş
  • İştahsızlık
  • Su içmeme
  • Halsizlik
  • Hareketsizlik

Eğer tavşanınızda ishalin yanı sıra yukarıda saydığımız belirtilerin bir ya da bir kaçı bulunuyorsa yapmanız gereken tavşanı hiç zaman kaybetmeden veterinere götürmektir.

Tavşana süt verilmez!

Tavşanlarda özellikle de yavru tavşanlarda görülen ishal vakalarının büyük bir kısmının nedeniyse tavşanlara süt verilmesidir. Yavru tavşan sahipleri küçük dostları henüz küçük olduğu için süt vermenin doğru olduğunu düşünseler de inek sütü ne yavru ne de yetişkin tavşanlar için kesinlikle doğru bir besin değildir ve ciddi sindirim sorunlarına yol açar bu da beraberinde ishali getirebilir.

En doğrusu veterinere başvurmaktır!

Tavşanınız ishal olduğunda bunun neden kaynaklandığını anlamak ve tavşanın tedavi edilerek iyileşmesini sağlamak için yapılacak en doğru şey veteriner hekime başvurmaktır. Unutmayın, tavşanlarda ishal kimi zaman ölümle sonuçlanma riski taşır!

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR