Tavşanlarda Pire Sorunu ve Tedavisi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Tıpkı kümes hayvanları gibi, kedi ve köpekler gibi, tavşanlar da pirelenebilir ve bu durumdan mustarip olurlar. Böyle bir durumda eğer tavşanınız pirelendiğinden şüpheleniyorsanız kulaktan dolma bilgileri bir kenara bırakarak derhal veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Tavşanların kafeste yaşadığı müddetçe pirelenmesi zor bir ihtimaldir ancak dışarda gezebilen bir tavşansa pirelerin tüylerine yerleşmesi kaçınılmaz olacaktır. Pireleri ve hatta akarları (mite) tüylerin arasında yakalamak son derece zor olsa da, henüz pireler zıplarken tespit edebilmek gerekir. Pireleri tek tek yakalamak ve öldürmek zor olacağı için aktif dezenfekte edici ilaçlar kullanılmalıdır.

Pirelerin Tespiti ve Tedavisi

Pireler genellikle kulak dipleri, orta karın bölgesi, koltuk altı gibi bölgelere yerleştiği için pirelerin varlığını öncelikle bu bölgeleri arayarak başlamalısınız. Pireler kan emici parazitler olduğu için bu durum onlar için son derece rahatsız edicidir.

İlaç kullanmadan önce ise mutlaka veteriner hekiminize danışmalı ve tavşanlar için özel olarak üretilen pire ilaçlarını kullanmalısınız. Çeşitli internet sitelerinde ve forumlarda insanlar birbirleriyle evcil hayvan deneyimleri paylaşırken kedi ve köpekler için kullanılan pire ilaçlarını önerse de kesinlikle bu uygulamaya yanaşmayınız.

Çünkü pireler de çeşitlilik gösterir ve örneğin kümes hayvanlarına yerleşen pireler, kedi ve köpeğe gelmez, tavşana yerleşen pireler ise kümes hayvanlarına yerleşmez. Bu yüzden pire temizleme uygulamasını bu bilgileri göz ardı etmeden titizlikle yapmalısınız.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR