Tavşanlarda Sık Görülen Bakteriyel Hastalıklar

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Tavşanlar diğer türlerde enfeksiyona ve hastalığa sebep olabilen tüm bakterilerden en ağır şekilde etkilenebilen hayvanlardır. Bakteriyel enfeksiyonlar sebebiyle hastalanan tavşanlar genellikle aynı türdeki hastalıkları yaşarlar. Tavşanlarda ishal nedenlerini sizinle paylaşmıştık. Bu makalemizde de tavşanlarda çok sık görülen bakteriyel hastalıklara isimleri ile birlikte değindik.

Stafilokok Enfeksiyonu

Staphylococcus Aureus adı verilen bir bakteri bu hastalığın oluşmasına sebep olur. Solunum sistemi ve deri başta olmak üzere çeşitli doku bölgelerinde tavşanlarda enfeksiyonlar ortaya çıkabilir.

Stafilokok enfeksiyonunun belirtileri arasında solunum sistemi ve deri ile ilgili belirtiler mevcuttur. Tavşanların derilerinde bu hastalık yaşandığı zaman farklı görünümler meydana gelebilir.

Trepo nematozis (Syphilis)

Bu hastalığın başlıca sebebi Treponema Cuniculi adı verilen bakteridir. Tavşanların önemli hastalıkların arasında bu hastalık yer almaktadır. Bu hastalık genellikle çiftleşme yolu ile tavşanlara bulaşmaktadır. Hastalığın belirtileri arasında genital bölgede kabuk oluşumu ve ülser bulunmaktadır. Ayrıca bu hastalığı yaşayan tavşanların burun ve dudak bölgelerinde de çeşitli kabuklanmalar meydana gelebilir.

Pastöreollozis

Tavşanların bulaşıcı ve akut hastalıkları arasında yer alan Pastörellozis hastalığı çevre faktörlerinden ve stresten dolayı meydana gelmektedir. Hastalık belirtileri arasında pek çok farklı dokuda ve organda değişimler meydana gelebilmektedir. Diş kökü yangıları, otitis media, subkutan abse genel septisemi gibi belirtiler bu hastalık sebebiyle meydana gelebilmektedir.

Tyzzer’s Hastalığı

Hastalığın oluşum sebebi Clostridium Piliforme adlı bakteridir. Bu bakteri son derece öldürücü bir bakteridir. Enfekte olan tavşanlarda şiddetli bir şekilde ishal ve deri hastalıkları başlar.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR