Tavşanlarda Tüy Dökülmesi Saç Kıran Hastalığı

neredeyse 5 yıl önce

  • Paylaş:

Alopesi yani halk arasındaki adıyla saç kıran, saçların normalde bulunduğu alanlarda saç eksikliğinin görülmesidir. Tavşanlarda görülen bu yaygın bozukluk, genellikle enfeksiyon, travma veya bağışıklık sistemi bozukluğu gibi bir nedene bağlı olabilmektedir. Tavşanlar için bu bozukluğun görülmesinde belirli bir yaş, ırk veya cinsiyet etmeni ise yoktur.

Saçkıranın başlıca bulgusu alışılmadık saç dökülmesidir. Belirtiler aniden veya yavaşça ilerleyebilir. Saç dökülmesinin kesin şekli ve derecesi saç kıranın nedenini belirlemeye yardımcı olabilir ve durumu birincil (kendi başına mı meydana gelmiş?) veya ikincil olarak (başka bir hastalıktan mı kaynaklanmış?) tanımlayabilir.

Alopesi Nasıl Bir Hastalıktır? Tanı Koymak Mümkün Müdür?

Alopesi, saç kökünün bir çeşit bozulması ile ilişkilidir. Bu durum, parazit enfeksiyonlar (pire veya kulak akarları gibi), enfeksiyöz hastalıklar (bakteriyel enfeksiyon gibi), beslenme bozukları (özellikle protein eksiklikleri) dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ayrıca, birden fazla saç dökülme alanı varsa, genellikle parazit veya bakteriyel enfeksiyon ile ilişkilendirilir.

Bazı durumlarda alopesi, bir davranış probleminin sonucunda da oluşabilir. Bu, dominant bir tavşanın, kafes arkadaşının tüylerini yolmasıyla oluşur. Tüy dökülmesi çoğunlukla bacak kısımlarında sıklıkla görülür.

Alopesi nedenini belirlemek için yapılabilecek birtakım tanı yöntemleri vardır. Herhangi bir bakteri, parazit veya fungal enfeksiyonu ortadan kaldırmak için cilt kazısı ve biyopsi yapılabilecek işlemlerden öncelikli olanı olabilir. Yapılabilecek ek testler arasında ise idrar analizi, kan testleri ve X ışınları bulunur. Bundan sonraki aşamalarda ise nedene bağlı olarak tedavi geliştirilir ve tedavi süreci başlar.

neredeyse 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR