Tavuklu Köpek Mamaları Egzamaya Sebep Olur mu?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Tavuk etli olarak üretilen köpek mamalarının egzama türü cilt hastalıklarına sebep olduğu ile ilgili pek çok bilgi bulunuyor. Köpek sahipleri de doğal olarak tavuklu mamalara karşı şüphe ile yaklaşıyorlar. Egzama ve benzeri cilt rahatsızlıklarının ardında genellikle genetik faktörler olmasına rağmen çevresel faktörler de bu tür rahatsızlıkları tetikleyebilir.

Tavuk etli olan mamalardan ziyade yapılan araştırmalara göre dengesiz beslenme ve gıda takviyelerinin fazla oranda köpeklere verilmesi, köpeklerde egzama sorununa yol açabiliyor.

Köpeğinizin daha sağlıklı bir hayat yaşayabilmesi için besin takviyesi kullanımını azaltmalı ve ek gıdaları gereğinden fazla vermemelisiniz. Belirli gıdalara karşı hassasiyet oluşumu gösteren köpekler aynı zamanda alerjik reaksiyonlardan dolayı da rahatsızlık yaşayabilirler.

Çevresel Faktörler Egzamaya Yol Açabilir

Köpeklerde ortaya çıkan egzama genellikle besin hassasiyeti kaynaklı olabilmektedir. Buğday, süt ve süt ürünlerinin egzamaya yol açtığı bilimsel araştırmalar sonrasında kanıtlanmış olan bir durumdur. Bu tür ürünlerin ve içerisinde katkı maddesi olan ürünlerin gereğinden fazla tüketilmesi alerjik problemlere yol açabilir.

İklim koşulları da köpeklerde egzamaya yol açabilir. Mevsim geçişlerinde sıcaklık değerlerinin ani değişimleri egzama gibi cilt problemlerini meydana getirebilir. Bu tür cilt sorunlarında tavuk etli mamalar yerine çevresel faktörlere yoğunlaşmak daha doğru olacaktır.

Tüy ve cilt bakımlarının aksatılmadan yapılıyor olması ve çevresel faktörlere dikkatli bir şekilde yaklaşılması köpeklerde egzama rahatsızlığının oluşumunu engelleyebilmektedir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR