Temel Kanarya Bakımı Nasıl Olur?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kanaryalar genellikle hoş sesleri, narin yapıları ve renkleri ile ilgi çekerler. İnsanların ilgisini çekmeyi başaran bu kuş türlerinin temel bakım prensiplerini öğrendiğiniz zaman uzun süre boyunca yeni arkadaşınız ile yaşamaya devam edebilirsiniz.

Kanarya Türü ve Kafes Seçimi

İlk olarak bakmak istediğiniz kanaryanın hangi tür kanarya olduğunu belirleyin. Her bir kanaryanın bakım prensipleri farklılıklar gösterebilir. Ayrıca kafes seçimi ve kafesin konumunu belirlemek kuşunuz için hayati bir önem taşımaktadır.

Kanaryanıza sabit bir yer ayırmadıysanız ve sık sık kafesin yer aldığı bölgeyi değiştirirseniz kuşunuzun çok sık tüy değiştirmesine yol açabilirsiniz. Bu tür değişikliklerde kendisini huzursuz hisseden kanaryaların tüy değiştirme dönemleri de bir hayli sıkıntılı geçebilir.

Rüzgar alan ve hava akımına maruz kalan kanaryalar kısa süre içerisinde hastalanabilirler. Bu yüzden ideal sıcaklık dereceleri olan 22 ile 28 derece arasındaki ortamlarda kafesi barındırmalısınız.

Yeni Eve Alışma Süreci

Narin ve ürkek yapısı ile tanınmakta olan kanaryaların evinize alışma sürecini atlattıysanız size çok fazla bağlanabilirler. Ancak bu süreç tahmin ettiğiniz kadar kolay olmayabilir. İlk önce kanaryanızın size ve mekanınıza alışabilmesi için onu bir süre yalnız bırakmanız gerekebilir. Aşırı ilgi göstermeniz kanaryanızın sizden korkmasına sebep olabilir.

Ayrıca kafesin yerini sabit bırakmanız da işe yarayacak bir diğer yöntemdir. Bu tür noktalara dikkat ederek ve sabırlı olarak yeni kanaryanızın evinize alışmasını sağlayabilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR