Toy Poodle Cinsi Köpeğin Özellikleri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

İçinde bulunduğumuz yüzyılda, melezleştirme ya da üretme yolu ile ortaya çıkarılan birçok minyatür köpek ırkına göre Toy Poodle’ın uzun ve hareketli bir geçmişi vardır.

Bir zamanlar “Güneş Kralı” olarak anılan XIV. Ludwig’in Versailles sarayında sayısız Toy Poodle bulunurdu. Kinologlara göre Toy Poodle, daha büyük Poodle türü ile orta boydaki Fransız av köpeği olan Barbet’in çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır ve geçen yüzyıllar boyunca da, yetiştiriciler tarafından daha narin ve minyatür bir hale getirilmiştir.

Toy Poodleların Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Poodle ilk zamanlarda sadece siyah, beyaz ve kahverengi renklerde bulunabiliyordu. Daha sonraları 1945 yılında moda köpek olması sonucunda yetiştiriciler, diğer renklerde de Poodle elde etmeye çalıştılar.1950 yılında Toy Poodleların beş farklı renginin bulunmasına rağmen yetiştiriciler her zevke göre farklı renkte; mavi, şampanya hatta benekli olanını dahi ürettiler.

Fakat yetiştiricilerin, daha küçük Poodle üretme çabaları, üretim kurallarında sınırlandı. Buna göre, sadece aynı renkte ve boyda olan köpekler çiftleştirilebilecekti.

Toy Poodle, genel ırk özellikleri çerçevesinde, kendisinden daha büyük olan Poodlelar’dan farklılık göstermez. Omuz yüksekliği, erkekte ve dişide 30 cm’yi aşmamalıdır. Yetiştirme ve melezleştirme yöntemleri ile ortaya çıkarılan minyatür köpek ırklarının olumsuz bir yönü vardır. Bu tip köpekler histerik davranışlar gösterebilirler ve genellikle sinirli olurlar. Bunun yanında, sevilen ve de sevecen bir ev ve aile köpeğidirler.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR