Trafik Kazası Geçiren Bir Köpeğe İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Araç sayısının hızla çoğalmasıyla, küçük kentlerde bile, yoğun trafiğin yaşandığı bölgeler mevcut. Trafik kazası geçirmiş hayvanların veterinere götürülmesi sıklaştığı gibi, özellikle de köpekler bu tehlikeyle daha sık karşı karşıya kalmaktadırlar.

Pek çok bu tür yaralanmada, hayvan sahibinin dikkatsizliği neden olarak karşımıza çıkmaktadır. Araç sahibi her zaman anında duramıyor. Böyle olunca da, sakat kalan, ağır yaralanan ve hatta ölen köpeklerin sayısı hayli yükselmektedir. Bu alandaki tedavi de bilinçli bir veteriner tarafından uygulanmalıdır. Daha önce sizinle köpeğime araba çarptı ne yapmalıyım konusunu detaylıca inceleyip değerlendirmiştik.

İlk Yardıma Geçiş

Böyle bir trafik kazası geçirmiş ve kazayı bir kırıkla atlatmış olan köpek için yapılacak ilk iş, onu sarsmadan bir yere yerleştirmektir. Ondan sonra kırık organı bol pamukla sarıp iki tahta parçası arasına alarak sıkıca bandajlamak ve bir veterinere götürmek gerekir. Eğer kırık organda ayrıca yaralanma meydana gelmiş ve kanıyorsa, önce yara temizlenip sonra kırık sarılarak bandajlanır ve öyle veterinere götürülür.

Çok ağır kırıkların meydana gelmesi durumunda ise, köpek tahta bir sedyeye sarsmadan çekilip en kısa sürede veterinere götürülmelidir.

Kırıklar köpeğe acı verirler. Bu nedenle hayvanın sahibini ya da veterineri ısırmaması için çene bağı uygulanarak ağızlarının bağlanması gerekir.

Ağır iç yaralanmalar çoğu zaman yoğun iç kanamalar nedeniyle ölüme neden olmaktadır. Bunu, ağız veya gözdeki, soluklaşan mukozalardan görebilirsiniz. Bu durumda kanı durduran ilaçlar ve kan nakilleri şarttır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR